Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (15)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (39)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (292)
- (46)
- (252)
- (83)
- (259)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ EasyReach™ Cleaning System: Cleaning Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Passes easily through transfer hatches, requires no assembly and is maintenance-free. EasyReach™ Cleaning System is ideal for isolators, cabinets, laminar air-flow hoods, glove boxes and other mini environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing System Non-Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Non-Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 2 cm |
| Width (English) | 4 in. |
| Material | Knitted Polyester,Polyester Foam |
| For Use With (Application) | Used with Corresponding Hardware for Wet Cleaning Walls and Ceilings in Non-sterile Environments |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 1 in. |
Micronova™ ACME Thread Adapters
The two versions of stainless steel ACME adapters connect threaded brush and mop adapters to Quick Disconnect, SSU Series Handles (SSA-3), or connect Quick Disconnect mop adapters to threaded handles (SSA-2).
| For Use With (Equipment) | Threaded Connector for Handles and QD Mop Adapters and Tools |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Material | Electropolished Stainless Steel (304),Polyketone |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Mop Adapter
Flat head, cleanroom mop adapters that feature a unique 360° swivel joint that can be locked at 180°, for the ultimate ease and control of flat surface cleaning. Available electropolished stainless steel or polypropylene mop frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 7.62 cm |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Width (English) | 4 in. |
| Color-coded | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Resistant To | Chemicals |
| Head Type | 360 Swivel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PadMop™ Irradiated Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This irradiated, brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with large surface areas, shelving, door jambs and corners in pharmaceutical production or aseptic processing areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |
Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a quick-connect button for easy attachment to all sizes and styles of Contec™ QuickConnect™ handles. Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames are specifically designed for use with the Contec™ family of mopping systems.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Color Code | White |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical and medical device manufacturing facilities, or other similar critical or controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ PROSAT™ QuickTask Mop - Presaturated with 70% IPA, 30% DI Water
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mops presaturated with USP Grade IPA provide consistency between operators and eliminate the need to take extra cleaning solution and separate mops and buckets into a room. Presaturated mops allow for targeted application of IPA to surfaces. They eliminate the risk of flammable liquid spills and reduce IPA usage and VOCs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 41 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 13 cm |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Material | Knitted Polyester,Polyester Foam |
| For Use With (Application) | For applying disinfectants and wet cleaning ceilings and walls in controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ DryMop™ System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A large zinc flat head mop frame with articulating head that works with a smooth knit polyester cover and metal handle, designed to be used damp or dry for fine cleaning of large surface areas in controlled environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Dry and Dust Mop in Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ NovaKnit™ String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A deceptively robust and absorbent, tubular knit string style mop for cleaning and liquid pick-up in controlled and critical environments. Available with a choice of durable, reusable fabrics.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 7 in. |
| For Use With (Equipment) | MH-1 mop handle or attached to the universal stainless steel handle via the QDMH-1 mop adapter |
| Product Type | String Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 17.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ T-Mop™ Irradiated Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of irradiated T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 2.5 in. |
| Color-coded | No |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 6.4 cm |
| Sterility | Sterile |
Contec™ Tax-Fre™ Dry Mopping System
Dry mop floors and walls in cleanroom, laboratory, clinical and industrial settings. The Tax-Fre™ Dry Mopping System, Contec™ features a telescoping handle for hard to reach places. Its pressure-sensitive formulation will not scratch or damage surfaces.
| For Use With (Application) | Ideal for cleaning floors and walls in powder spray environments |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PolyGen™ Irradiated String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A 100% polyester, herringbone-weave string mop with no raw edges that guarantees low particulation, is absorbent enough to clean to a dry finish, and can also be used to apply disinfectants.
Micronova™ MegaTip™ Irradiated Cleaning Swab and Covers
This substantial cleaning swab works with the 100% polyester foam swab covers and the Universal Handle to easily clean recesses, corners, and angles between walls and ceilings.
Micronova™ MicroMop™ Cleanroom String Mop
A series of highly effective stranded string mops with high absorbency and low particulates. Available in three materials - PVA, NovaLite or Polyester, for specialized cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | String Mop |
| Color-coded | No |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |