Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
Micronova™ ACME Thread Plastic Handle
Plastic coated fiberglass, fixed length and extendable handles. Designed with ACME Connect threaded ends for use with the entire range of Micronova adapters, mop heads and tools for simplified and versatile cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| For Use With (Equipment) | QP mop adapters and brushes with threaded connection |
| Color-coded | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Fiberglass,Plastic |
| Resistant To | Common disinfectants and cleaning solutions |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 Certified Facility Certificate of Conformance |
| For Use With (Application) | Mop Handle for Cleaning and Sanitizing Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PolyGen™ Irradiated String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A 100% polyester, herringbone-weave string mop with no raw edges that guarantees low particulation, is absorbent enough to clean to a dry finish, and can also be used to apply disinfectants.
Micronova™ MegaTip™ Irradiated Cleaning Swab and Covers
This substantial cleaning swab works with the 100% polyester foam swab covers and the Universal Handle to easily clean recesses, corners, and angles between walls and ceilings.
Contec Replacement Collars
Interchangeable mop handles, available in carbon fiber, anodised aluminum, stainless steel, or fiberglass.
| Product Type | Cleanroom Mop Handle |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Material | Carbon Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Quick Connect Dust Mop Frame, 48 in.
Mop frame intended to use with the MicroGenesis Disposable Microfiber Mop Pad, which is a 100% synthetic, single-use cleaning solution designed for ISO Class 8 environments and above. It effectively captures fine particles and large debris, providing superior contaminant removal in both wet and dry applications.
Micronova™ SlideMop™ Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the quilted polyester mop cover and lock into place with an effortless downward push. Available in a choice of stainless steel or polypropylene frame.
Micronova™ SnapMop™ Cover, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Micronova SlideMop™ Low-Touch Flat Head Microfiber Mop Cover
The SlideMop™ Low-Touch Flat Head Mop cover is a simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the microfiber mop cover and lock into place with an effortless downward push.
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Mop Adapter
Flat head, cleanroom mop adapters that feature a unique 360° swivel joint that can be locked at 180°, for the ultimate ease and control of flat surface cleaning. Available electropolished stainless steel or polypropylene mop frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 7.62 cm |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Width (English) | 4 in. |
| Color-coded | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Resistant To | Chemicals |
| Head Type | 360 Swivel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PadMop™ Irradiated Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This irradiated, brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with large surface areas, shelving, door jambs and corners in pharmaceutical production or aseptic processing areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |
Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a quick-connect button for easy attachment to all sizes and styles of Contec™ QuickConnect™ handles. Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames are specifically designed for use with the Contec™ family of mopping systems.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Color Code | White |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical and medical device manufacturing facilities, or other similar critical or controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Material | Knitted Polyester,Polyester Foam |
| For Use With (Application) | For applying disinfectants and wet cleaning ceilings and walls in controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Contec™ EasyCurve™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Lightweight mop for ceilings, walls, and floors. Choose from non-sterile or validated sterile versions. Mop heads are autoclavable. The EasyCurve™ Mop Heads use curved mop faces with pivoting connectors for easier surface contact at a variety of angles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ T-Mop™ Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |