Chromatography Autosampler Vial Inserts
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (54)
- (11)
- (53)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (4)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (26)
- (1)
- (10)
- (10)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Inserts (Level 3) for 2 mL HPLC and GC Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use SureSTART (Level 3) silanized Glass Inserts for small sample volumes with very polar analytes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 2 mL Vials |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Color | Clear |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| For Use With (Application) | Micro Sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Fisherbrand™ 200 μL Flat Bottom Insert
Fisherbrand™ spring vial inserts are compatible with 8 mm HPLC and GC autosampler vials.
Fisherbrand™ 300 μL PolySpring Autosampler Vial Inserts
Fisherbrand™ PolySpring inserts are available in glass or polypropylene and are compatible with 9 mm HPLC and GC autosampler vials.
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Fisherbrand |
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for Shell Vial
Allow for maximum sample recovery and easier sample removal
DWK Life Sciences Kimble™ Limited Volume Vial Insert
Inserts are ideal for limited and micro volume applications. Options are available for both standard and wide opening 12x32 autosampler type vials.
| Quantity | 100 Pk. |
|---|---|
| For Use With (Application) | limited and micro volume applications |
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified glass inserts Large Opening Vials
Micro volume vial inserts, when used in conjunction with autosampler vials, allow for maximum sample recovery and easier sample removal.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter Polypropylene Limited Volume Inserts for 11 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
DWK Life Sciences MicroLiter Glass Limited Volume Inserts for 11 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| For Use With (Equipment) | 11 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 2 mL Large Opening Vials
Insert fits 12 x 32 mm vials with large opening (6 mm)
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 2 mL Large Opening Vials
Insert fits 12 x 32 mm vials with large opening (6 mm)
| For Use With (Equipment) | 12 x 32 mm Vials with Large Opening (6 mm) |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 1545 mm Vials
Allow for maximum sample recovery and easier sample removal.
| For Use With (Equipment) | 4 mL Screw Cap Vial, 15 x 45 mm |
|---|
Thermo Scientific™ 8 mm Autosampler Inserts
Clear glass or polypropylene inserts for 8mm HPLC and GC autosampler vials are available in a variety of configurations with usable volumes from 125μL to 200μL.
| Color | Clear |
|---|
Fisherbrand™ Glass Autosampler Vial Inserts
Fisherbrand™ glass autosampler vial inserts are available in precision point and flat bottom profiles and are compatible with 9 mm HPLC and GC autosampler vials.
DWK Life Sciences MicroLiter Glass Limited Volume Inserts for 9 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) Insert | 350 μL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| Product Line | MicroLiter |
| Base Style | Conical with Pulled Point |
Thermo Scientific™ Inserts for 4 mL HPLC and GC Vials
Use Clear Glass Inserts with 4 mL HPLC and GC Vials
| Color | Clear |
|---|---|
| Quantity | 100 |