Chromatography Autosampler Vial Septa Only
- (3)
- (4)
- (1)
- (37)
- (1)
- (33)
- (1)
- (19)
- (31)
- (6)
- (3)
- (14)
- (2)
- (1)
- (5)
- (18)
- (2)
- (19)
- (10)
- (2)
- (1)
- (49)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (2)
- (2)
- (22)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (6)
- (29)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 9 mm HPLC and GC Vial Septa
Use Septa for 9 mm Caps to suit a variety of HPLC and GC applications
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Description | Septum for 9mm Screw Thread Cap |
| Product Type | Septa |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Thread Cap |
| Quantity | 100 |
| Material | PTFE,Silicone |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-1 Septa, Solid Disc
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Product Type | Septa, LB-1 |
|---|---|
| Color | Green |
| Style | Solid Disc |
| No. per Pack | 50/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | 50°C to 300°C |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography |
| Product Line | Thermogreen |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-2 Septa, Shimadzu Plug
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Height (Metric) | 9 mm |
|---|---|
| Product Type | Septa, LB-2 |
| For Use With (Equipment) | Shimadzu Gas Chromatographs |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Style | Shimadzu Plug |
| Product Line | Thermogreen |
| Style | Septum type Barrier |
|---|---|
| Material | Aluminum,Silicone |
| No. per Pack | 100 |
| Color | Tan |
|---|---|
| Material | PTFE/Silicone |
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 120°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ Red, White PTFE/Silicone Septa
It is used as an air-tight seal, and prevents contamination
MilliporeSigma™ Supelco™ Septa for 12 x 32 mm Standard Screw-Thread Autosampler Vials
It is used as an air-tight seal, and prevents contamination
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
|---|
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Septa
MicroLiter septa for 9mm Screwthread Autosampler Vials are constructed with a wide array of chemical compatibilities to suit a variety of chromatography applications.
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Quantity | 100 |
Versa Vial™ Closures, 12 mm, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The conical starburst design of this plug provides self-centering needle penetration. An extended tab facilitates easy insertion and removal from the vial.
| Height (Metric) | 5.4 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Any Versa Vial™ where a tight seal is required |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 10 mm |
| Style | Conical Starburst Design |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Versa Vial |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Septa, Level 2 High-Throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replace your worn-out septa with Thermo Scientific™ SureSTART™ Septa (Level 2). Select Level 2 products for high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Product Type | Septa |
| Packaging Type | 1 pack of 100 |
| Septum | Silicone/PTFE |
| Quantity | 100 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Hardness | 50 Shore |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Material | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 120°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ Transparent PTFE/Silicone Septa
Septa, PTFE/Silicone have been used to seal the headspace vial in the determination of methylene chloride in urine samples by solid-phase microextraction technique combined with gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-1 Septa, Cylindrical
For use in glass gas sampling bulbs, and purge & trap glassware