Chromatography Autosampler Vial Septa Only
- (3)
- (4)
- (1)
- (37)
- (1)
- (33)
- (1)
- (19)
- (31)
- (6)
- (3)
- (14)
- (2)
- (1)
- (5)
- (18)
- (2)
- (19)
- (10)
- (2)
- (1)
- (49)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (2)
- (2)
- (22)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (6)
- (29)
- (3)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 16mm Septa for Screwthread Headspace Vial Caps
MicroLiter septa for 16mm Screwthread Headspace Vials are constructed of PTFE, PTFE/butyl, or PTFE/silicone to suit a variety of chromatography applications.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 16 mm |
| Quantity | 100 |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Septa for 8-425 Screw Thread Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Diameter (Metric) Outer | 0.8 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Outer | 0.314 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-1 Septa, Solid Disc
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Product Type | Septa, LB-1 |
|---|---|
| Color | Green |
| Style | Solid Disc |
| No. per Pack | 50/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | 50°C to 300°C |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography |
| Product Line | Thermogreen |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Crimp Top Headspace Vial Septas and Stoppers
Butyl stoppers can be used when PTFE is not required. Butyl/PTFE septa are an economical choice with low background peaks.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Seals - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Blue PTFE/White Silicone Septa
It is used as an air-tight seal, and prevents contamination
| For Use With (Equipment) | 2 mL Standard Opening Vial |
|---|---|
| Color | Blue,White |
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
| Material | PTFE/Silicone |
| No. per Pack | 100 |
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 250°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-2 Septa, Pre-drilled
For use with SPME applications to reduce septum coring
| Product Type | Septa, LB-2 |
|---|---|
| Style | Pre-drilled |
| For Use With (Application) | SPME |
| Product Line | Thermogreen |
MilliporeSigma™ Supelco™ High Temperature Thermoseal Septa
Septa may be used in headspace solid-phase microextraction (SPME) (lyophilized aqueous extract)
| Material | PTFE/Silicone |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 260°C |
| Description | Oversized for better sealing ability |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.010 in. |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | Temp. limit 225°C |
| Material | PTFE |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-2 Septa, Shimadzu Plug
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Height (Metric) | 9 mm |
|---|---|
| Product Type | Septa, LB-2 |
| For Use With (Equipment) | Shimadzu Gas Chromatographs |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Style | Shimadzu Plug |
| Product Line | Thermogreen |
Versa Vial™ Closures, 12 mm, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The conical starburst design of this plug provides self-centering needle penetration. An extended tab facilitates easy insertion and removal from the vial.
| Height (Metric) | 5.4 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Any Versa Vial™ where a tight seal is required |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 10 mm |
| Style | Conical Starburst Design |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Versa Vial |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Septa, Level 2 High-Throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replace your worn-out septa with Thermo Scientific™ SureSTART™ Septa (Level 2). Select Level 2 products for high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Product Type | Septa |
| Packaging Type | 1 pack of 100 |
| Septum | Silicone/PTFE |
| Quantity | 100 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Hardness | 50 Shore |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Material | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 120°C |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Vial Septa (Level 2)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use SureSTART Septa (Level 2) for high-throughput GC analysis, when robustness and reproducibility are key
| Thickness (Metric) | 3 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Pre-slit | No |
| Septa Size (Metric) | 20 mm |
| Product Type | Septa |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Crimp Caps |
| Closure Size | 20 mm Crimp Caps |
| Diameter (Metric) Outer | 20 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Style | Septum type Barrier |
|---|---|
| Material | Aluminum,Silicone |
| No. per Pack | 100 |
| Color | Tan |
|---|---|
| Material | PTFE/Silicone |
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 120°C |