Chromatography Media
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (4)
- (8)
- (3)
- (5)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ POROS™ XS Strong Cation Exchange Resin
Thermo Scientific™ POROS™ XS resin is the first high-capacity, high-resolution resin that allows loading to more than 100 mg/mL capacity in the presence of up to 15 mS/cm NaCl, while delivering unprecedented separation capability.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Particle Size | 50 μm |
| Stationary Phase | XS Ion Exchange Phase |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Product Line | POROS |
Cytiva HiScreen™ Capto™ PlasmidSelect
For purification of supercoiled DNA to high quality, for gene therapy and DNA vaccine applications
Cytiva MabSelect Sure™ LX Chromatography Media
Protein A affinity medium with high dynamic binding capacity which improves performance and cuts costs
| Stability | Stable in aqueous Buffers commonly used in Protein A Chromatography |
|---|---|
| Storage Buffer | 20% Ethanol |
| pH Range | 3 to 12 |
| Height (English) Bed | 7.87 in. |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | For PurifiCatIon of Monoclonal Antibodies for Clinical AppliCatIons |
| Max. Pressure | <2 bar |
| Includes | Certificate of Analysis |
| Particle Size | 85 μm |
| Ligand Type | Alkali-stabilized Protein A-derived (E. coli) |
| Flow Rate | 500 cm/Hoμr |
| Matrix | Highly Cross-Linked Agarose |
| Product Type | MabSelect SuRe LX Media |
| Binding Capacity | 60 mg Human IgG/mL mediμm |
| Height (Metric) Bed | 20 cm |
Cytiva His SpinTrap™ TALON™
Single-use spin column for high purity purification of histidine-tagged proteins
Cytiva MabSelect Xtra™ Chromatography Media
Provides high purity capture and high dynamic binding capacity
| Particle Size | 75 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant Protein A (E. coli) |
| Flow Rate | <300 cm/Hoμr |
| Matrix | Highly Cross-Linked Agarose |
| Storage Buffer | 20% Ethanol |
| pH Range | 2 to 12 |
| Product Type | MabSelect Xtra Media |
| Binding Capacity | 40 mg Human lgG/mL (at 2.4 min. residence time) |
| Height (English) Bed | 7.87 in. |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | For Develop to Meet The Demands of Increasing Levels of Expression in Monoclonal Antibody Feedstocks |
| Height (Metric) Bed | 20 cm |
| Max. Pressure | <200 kPa |
Cytiva Sephaorose™ Fast Flow Anion Exchange Media: ANX
Used for preparative protein separations in both research and industrial applications
| pH Range | 3 to 13 pH |
|---|---|
| Product Type | ANX Sepharose 4 Fast Flow |
| For Use With (Application) | For Protein Separations in Research/Industrial Applications |
Cytiva SOURCE™ 15S Chromatography Media
Chemically stable cation exchanger for high resolution polishing purification of proteins, peptides and oligonucleotides
| Stability | Stable in common Ion Exchange Buffers |
|---|---|
| Storage Buffer | 20% Ethanol, 0.2 M Sodium Acetate |
| pH Range | 1 to 14 |
| Height (English) Bed | 3.93 in. |
| Storage Requirements | 4°C to 30°C |
| For Use With (Application) | For High Resolution Polishing PurifiCatIon of Proteins, Peptides and Oligonucleotides |
| Max. Pressure | 100 kPa |
| Particle Size | 15 μm |
| Ligand Type | Sulphonate Group |
| Flow Rate | 400 cm/Hoμr |
| Matrix | Polystyrene/Divinylbenzene |
| Product Type | Source 15 S Media |
| Ion Exchange Type | Strong CatIon Exchanger |
| Height (Metric) Bed | 10 cm |
Cytiva Q Sepharose™ XL
Hydrophilic base matrix ensures low levels of non-specific binding leading to low levels of host cell-derived impurities in elution pool
Cytiva PlasmidSelect Xtra Medium
PlasmidSelect Xtra is a thiophilic aromatic adsorption chromatography resin with a selectivity that allows supercoiled covalently closed circular forms of plasmid DNA to be separated from open circular forms.
| Particle Size | 24 to 44 μm |
|---|---|
| Ligand Type | 2-mercaptopyridine |
| Matrix | Cross-linked Agarose |
| Stability | Stable in all commonly used aqueous buffers |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | PlasmidSelect Xtra Media |
| Grade | BioProcess resin |
| Storage Requirements | 4 to 30 deg.C, 20% Ethanol |
| For Use With (Application) | Generic Purification of Supercoiled Plasmid DNA |
| Max. Pressure | <120 cm/h |
Cytiva Capto™ S Chromatography Media
Designed for capture and intermediate purification of proteins from large feed volumes. Cytiva CaptoTM S Chromatography Media is a strong cation exchange BioProcess medium, designed to meet the demands of modern large-scale manufacturers.
Cytiva Capto™ Adhere Media
A multimodal anion exchanger to follow the Protein A capture step, making for a streamlined process
Cytiva Blue Sepharose™ 6 Fast Flow Chromatography Media
Blue dye binds to proteins such as albumin and lipoproteins as well as enzymes like kinases and dehydrogenases
Cytiva CNBr-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media
Used for coupling of large amino-containing ligands
Cytiva NHS-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media
Use for coupling amino-containing smaller proteins and peptides. Cytiva Life Sciences™ NHS-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media yields coupled products that are very stable, especially at high pH.