Microchemistry Kits
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale Filtering Tube
For filtrations in semi-micro analysis and for use with a 748012-1000 Hirsch funnel
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Open-Top Compression Caps for Microscale Chemistry Kits
For use with MICROFLEX™ microscale chemistry kits
| Material | Nylon |
|---|
Invitrogen™ ViraPower™ HiPerform™ Lentiviral TOPO™ Expression Kit
The ViraPower™ HiPerform™ Lentiviral TOPO™ Expression Kit includes all the components needed to generate lentivirus, including vector kit, 293FT cell line, and the support kit.
Kimble-Chase Kontes™ Microscale 6-Place Threaded Vacuum Manifold
For concentration of multiple samples using an inert atmosphere or vacuum
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale Threaded Basic 14/10 Joint Organic Chemistry LABSETS™ and Kits Replacement Parts
Replacement parts for Microscale Threaded Basic 14/10 Joint Organic Chemistry LABSETS and Kits
| Product Type | Craig Recrystallization Tube |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ 14/10 Joint Starter Threaded Microscale Organic Chemistry Labsets and Kits Replacement Parts
Replacement Glass Plug for Kontes Craig Recrystallization Tube Set
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale Organic Chemistry LABSETS™ and Kits Components
Components for microscale organic chemistry LABSETS
| For Use With (Application) | Microscale organic chemistry |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Williamson Microchemistry Kits
For experiments developed by Kenneth L. Williamson and described in Macroscale and Microscale Organic Experiments (D.C. Heath and Company, Lexington, MA)
| Includes | Connecting adapter, filter adapter, pluro stopper, thermometer adapter, centrifuge tube, chromatography column with disc, one-way stopcock, PE/Nylon, viton™ connector, connector with support rod, connector only, distillation column |
|---|---|
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E438 Type I, Class A |
Corning™ PYREX™ Deluxe Microchemistry Kit
Microchemistry requires smaller volumes than traditional organic chemistry, produces faster reactions and results in less waste
| Height (Metric) | 63 mm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 13.5 x 10.07 x 2.48 in. (343 x 256 x 63 mm) |
| Width (English) | 10.07 in. |
| Length (Metric) | 343 mm |
| Product Type | Deluxe Microchemistry Kit |
| Length (English) | 13.5 in. |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 256 mm |
| Height (English) | 2.48 in. |
Corning™ PYREX™ Replacemet Parts for 6949M Series Microchemistry Kits
For use with PYREX™ Microchemistry Kits
Corning™ PYREX™ Chemistry Kit With 24/40 Standard Taper Joint Components
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic kit supplied complete with drawer-size polyethylene case in which components are mounted in foam
Corning™ PYREX™ Chemistry Kits
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Versatile kit enables many standard laboratory operations to be performed
| Includes | 190 mm distilling column, 190 mm west condenser, 25 mL round bottom boiling flask, 50 mL round bottom boiling flask, 100 mL round bottom boiling flask, 250 mL round bottom boiling flask, 250 mL round bottom boiling flask with side tubulation |
|---|---|
| Product Type | Chemistry Kit |
| For Use With (Application) | For standard laboratory experiments |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Foam Insert |
|---|---|
| Material | Foam |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PYREX™ Microchemistry Kit Accessories - Round-bottom Reaction Flasks, Standard Taper Joint
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replacement part for PYREX Microchemistry Kits
| Includes | Screw thread cap |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 14/10 |
| Product Type | Reaction Flask |
| For Use With (Equipment) | For the 6949m series of Pyrex™ microchemistry kit |
| Material | Pyrex™ Glass |