Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (24)
- (21)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (6)
- (11)
- (10)
- (50)
- (4)
- (4)
- (44)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (13)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (148)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (27)
- (66)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (91)
- (50)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (16)
- (9)
- (4)
- (4)
- (32)
- (12)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (33)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mini, MWCO 6-8 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
Sartorius Vivapure™ LentiSELECT 1000 Purification and Concentration Kit
Fast purification of up to 3 x109 viral particles
Sartorius Vivapure™ LentiSELECT 500 Purification and Concentration Kit
Fast purification of up to 3 x109 viral particles
Sartorius Vivapure™ LentiSELECT 40 Purification and Concentration Kit
Fast purification of up to 8 x 108 viral particles
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Midi, MWCO 6-8 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Midi, MWCO 3.5 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
MilliporeSigma™ D-Tube96™ Dialyzer, 6-8 kDa
Convenient and simultaneous dialysis of 96 samples in high throughput manner
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|
Thermo Scientific™ POROS™ AL 20 μm Prepacked Immobilized Aldehyde Affinity Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Immobilized Aldehyde Affinity Column. POROS AL is based on an aldehyde functional group designed for the immobilization of proteins through free amine groups.
| Particle Size | 20 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Room Temperature |
| Pore Size | 2000 Å |
| Stationary Phase | Aldehyde |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Column |
| Column Type | Activated |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Product Line | POROS |
| CAS | 62610-50-8 |
|---|
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXL Affinity Matrix
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXL Affinity Matrix has been specifically designed for the purification of recombinant human IgG, Fc fusion proteins, and plasma derived IgG.
| Ligand Type | FcXL affinity ligand |
|---|---|
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Target | Fc of IgG, CH3 domain |
| Matrix | Agarose-based, aldehyde-activated |
| Form | Agarose Bead |
| Binding Capacity | 25 to 35 g IgG/L |
| For Use With (Application) | IgG purification |