Magnetic Affinity Separation Particles
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (34)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (6)
- (15)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (1)
- (18)
- (2)
- (6)
- (1)
- (11)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (22)
- (3)
- (8)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A/G Magnetic Beads
Immunoprecipitate or affinity purify antibodies (IgG) using Protein A/G coated magnetic particles for manual or robotic magnetic separation.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein A/G |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Product Line | Pierce |
Invitrogen™ Dynabeads™ His-Tag Isolation and Pulldown
Dynabeads™ His-Tag Isolation and Pulldown beads are 1-μm monosized, monodispersed, superparamagnetic beads with an NTA-Cobalt-based ligand which has a high affinity towards His-tags and similar structures on molecular targets.
| Content And Storage | Dynabeads His-Tag Isolation and Pulldown beads are supplied in 20% ethanol. Store at 2°C to 8°C. |
|---|---|
| Final Product Type | His-Tagged Protein |
| Color | Brown |
| Binding Property | 1.6 mg of a 28 kDa histidine-tagged protein/mL (40 mg) beads |
| Material | Magnetic Polystyrene |
| Concentration | 40 mg/mL |
| For Use With (Application) | Isolation of His-tagged Recombinant Proteins |
| High-throughput Compatibility | Yes |
| Regulatory Status | For Research Use Only |
| Ligand Type | Nitrilotriacetic acid (NTA) |
| Type | Magnetic Beads |
| Target | His-tagged proteins |
| Format | Magnetic beads |
| For Use With (Equipment) | KingFisher Sample Purification System, DynaMag magnets |
| Sample Type | Cell Cultures, Tissue Digests, Intact Proteins, Cell Lysates, Cell Extracts |
| Diameter (Metric) | 1 μm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Shelf Life | 36 months from date of manufacture |
| Product Line | Dynabeads |
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein A Immunoprecipitation Kit
Dynabeads Protein A Immunoprecipitation Kit is intended for immunoprecipitation (IP) and includes all reagents and buffers required to perform IP in combination with your own antibody.
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein G Immunoprecipitation Kit
Dynabeads Protein G Immunoprecipitation Kit is intended for immunoprecipitation (IP) and includes all reagents and buffers required to perform IP using your own antibody.
Invitrogen™ Dynabeads™ M-270 Carboxylic Acid
These are hydrophilic Dynabeads™ (2.8 μm) with carboxylic acid groups. These surface groups allow covalent amide bond formation to proteins/peptides via primary amino- or sulphydryl groups.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Carboxylic Acid Magnetic Bead |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Purity or Quality Grade | Research Grade |
| Format | Beads in suspension |
| Surface Functionality | Carboxylic Acid |
| Sample Type | Any Sample Type |
| Diameter (Metric) | 2.8 μm |
| Shelf Life | 36 months from date of manufacture |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Elution Volume Min | 5 μL |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein G Magnetic Beads
Perform antibody purification and immunoprecipitation methods using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein G |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein L Magnetic Beads
Perform antibody purification using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein L |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein G and Magnet Starter Pack
The Dynabeads Protein G and Magnet Starter Pack combines Dynabeads Protein G magnetic beads for immunoprecipitation with the magnet preferred for use with 1.5 mL microcentrifuge tubes for purchasing convenience.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Ligand Type | Protein G |
| Type | Magnet Starter Pack |
| Product Line | DynaMag, Dynabeads |
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein A for Immunoprecipitation
Dynabeads Protein A beads are uniform, 2.8-μm superparamagnetic beads with recombinant Protein A (∼45 kDa) covalently coupled to the surface.
| Shipping Condition | Ambient temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Dynabeads Protein A are supplied in PBS, pH 7.4 w/0.01% Tween-20, 0.09% NaN3 Store at 2–8°C. |
| Purity or Quality Grade | For Research Use Only |
| Description | Recombinant Protein A covalently bound to Dynabeads |
| Surface Functionality | Protein A |
| Material | Polystyrene |
| Concentration | 30 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Ligand Type | Protein A |
| Type | Superparamagnetic Beads |
| Target | Antibodies |
| Format | Beads in suspension |
| For Use With (Equipment) | KingFisher™ Sample Purification System, DynaMag™ magnets |
| Diameter (Metric) | 2.8 μm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Uniformity | Monosized 2.8 mm (CV <5%) |
| Product Line | Dynabeads |
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein G IP Kit and Magnet Starter Pack
The Dynabeads Protein G IP Kit and Magnet Starter Pack combines Dynabeads Protein G magnetic beads for immunoprecipitation (including the required buffers) and the magnet preferred for use with 1.5 mL microcentrifuge tubes for purchasing convenience.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-Fc (Multispecies) Magnetic Agarose Beads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-Fc (Multispecies) Magnetic Agarose Beads are high-capacity, high-throughput magnetic affinity particles for antibody purification using manual or robotic magnetic separators.
| Particle Size | 25 to 30 μm |
|---|---|
| Ligand Type | IgG-Fc (multispecies) affinity ligand |
| Type | Magnetic Agarose Bead |
| Matrix | 6% cross-linked magnetized agarose |
| Form | Resin Slurry |
| Binding Capacity | >4 mg IgG/mL slurry |
| Product Line | CaptureSelect |
Invitrogen™ DynaGreen™ CaptureSelect™ Anti-IgG-Fc (Multi-Species) Magnetic Beads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DynaGreen CaptureSelect Anti-IgG-Fc (Multi-Species) Magnetic Beads enable high-performance direct and indirect immunoprecipitation (IP) while also being an environmentally sustainable choice.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Ligand Type | CaptureSelect Anti-IgG-Fc |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Content And Storage | DynaGreen CaptureSelect Anti-IgG-Fc (Multi-Species) Magnetic Beads are supplied in phosphate buffer, pH 7.4, with a biodegradable surfactant and a preservative. Store at 2–8°C. |
| For Use With (Equipment) | DynaMag Magnets, or KingFisher Instruments |
| Diameter (Metric) | 250 nm |
| Material | Iron Oxide |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 20 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein G Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein G Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 2.5 to 3.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein A Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein A Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 1.5 to 2.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |