Magnetic Affinity Separation Particles
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (18)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (3)
Filtered Search Results
Invitrogen™ 50 mL Tube Magnetic Separator
Provides effective magnetic strength from neodymium magnets, which are aligned with plate wells or tubes.
Pharma Magnetic Stand-96
The Magnetic Stand-96 is designed for paramagnetic bead precipitation from standard 96-well, U-bottom microplates and 0.2 mL PCR plates with no additional accessories.
Thermo Scientific™ Pierce™ NHS-Activated Magnetic Beads
Immobilize proteins or other ligands for magnetic separation affinity purification with these magnetic particles coated with amine-reactive NHS-ester groups.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Amine |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Surface Functionality | NHS Ester |
| Concentration | Slurry: 10 mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Magnetic Beads
Perform affinity purification of His-tagged fusion proteins in manual or automated formats with the high capacity nickel-IMAC Thermo Scientific™ HisPur Ni-NTA Magnetic Beads.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Nickel-NTA |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | His |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Protein Form | Recombinant |
| Concentration | Slurry: 12.5mg/mL, 1.25% solids |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-HA Magnetic Beads
Perform immunoprecipitation of recombinant HA-tagged proteins expressed in bacterial or mammalian cells or in vitro systems, using manual or robotic magnetic separators.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Antibody |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | HA |
| Content And Storage | Store at 4°C. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein G Magnetic Beads
Perform antibody purification and immunoprecipitation methods using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein G |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein L Magnetic Beads
Perform antibody purification using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein L |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Invitrogen™ Magnetic-Ring Stand (96 well)
The 96-well Magnetic-Ring Stand is designed for paramagnetic bead precipitation from standard 96-well U-bottom microplates.
Thermo Scientific™ Pierce™ High Capacity Protein A MagBeads, alkali stable
The Pierce High-Capacity Protein A MagBeads, Alkali Stable are a high-performance magnetic bead for purifying antibodies from cell culture supernatant, ascites, serum, and crude extracts.
| Particle Size | 25 to 30 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Alkaline Stable Protein A |
| Content And Storage | Provided in the form of a 25% slurry. Upon receipt store at 2–8°C. |
| Format | Bottle |
| Description | High Capacity Magnetic Agarose Beads |
| Binding Capacity | ≥40 mg HIgG/mL settled beads |
| Concentration | Slurry: 25% |
| For Use With (Application) | Antibody Purification |
Thermo Scientific™ MagnaBind™ Protein G Beads
Enable benchtop magnetic affinity purification with these ligand-coated (streptavidin, Protein A and G, GAM IgG, GAR IgG) magnetic particles and magnet separators.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Magnetic Beads
Perform antibody purification and immunoprecipitation methods using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein A |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Ni-NTA Magnetic Agarose Beads
Thermo Scientific™ Pierce™ Ni-NTA Magnetic Agarose Beads provide a fast, convenient method for purification of His-tagged recombinant proteins.
| Particle Size | 30 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Stationary Phase | Metal Chelate, Divalent Nickel |
| Type | Magnetic Agarose Bead |
| Format | Bottle |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid Suspension |
| Concentration | Slurry: 25% |
| Product Line | Pierce |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein A Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein A Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 1.5 to 2.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein G Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein G Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 2.5 to 3.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |
| Type | Magnetic Stand |
|---|---|
| Quantity | 1 Pack |
| For Use With (Application) | Purification with Magnetic beads |