Magnetic Affinity Separation Particles
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (34)
- (5)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (6)
- (15)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (1)
- (18)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Dynabeads™ M-270 Epoxy
Dynabeads™ M-270 Epoxy beads are 2.8 μm superparamagnetic beads containing surface epoxy groups.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Epoxy Bead |
| Purity or Quality Grade | Research Grade |
| Format | Freeze Dried |
| Surface Functionality | Epoxy |
| Sample Type | Any Sample Type |
| Diameter (Metric) | 2.8 μm |
| Shelf Life | 24 months from date of manufacture |
| Elution Volume Min | 5 μL |
| Product Line | DYNAL, Dynabeads |
Invitrogen™ Dynabeads™ M-270 Carboxylic Acid
These are hydrophilic Dynabeads™ (2.8 μm) with carboxylic acid groups. These surface groups allow covalent amide bond formation to proteins/peptides via primary amino- or sulphydryl groups.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Carboxylic Acid Magnetic Bead |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Purity or Quality Grade | Research Grade |
| Format | Beads in suspension |
| Surface Functionality | Carboxylic Acid |
| Sample Type | Any Sample Type |
| Diameter (Metric) | 2.8 μm |
| Shelf Life | 36 months from date of manufacture |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Elution Volume Min | 5 μL |
Invitrogen™ Dynabeads™ M-270 Amine
These are hydrophilic Dynabeads™ (2.8 μm) with amine groups. The surface amino groups allow direct covalent binding of carbohydrates, glycoproteins and glycolipids through reductive amination of aldehydes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Bead with Amine Group |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Purity or Quality Grade | Research Grade |
| Format | Beads in suspension |
| Surface Functionality | Amine |
| Sample Type | Any Sample Type |
| Diameter (Metric) | 2.8 μm |
| Shelf Life | 36 months from date of manufacture |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Elution Volume Min | 5 μL |
| Product Line | Dynabeads |
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein G for Immunoprecipitation
Dynabeads Protein G beads are uniform, 2.8-μm superparamagnetic beads with recombinant Protein G (∼17 kDa) covalently coupled to the surface.
| Shipping Condition | Ambient temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Dynabeads Protein G are supplied in PBS, pH 7.4 w/0.01% Tween-20, 0.09% NaN3 Store at 2–8°C. |
| Purity or Quality Grade | For Research Use Only |
| Description | Recombinant Protein G covalently bound to Dynabeads |
| Surface Functionality | Protein G |
| Material | Polystyrene |
| Concentration | 30 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Ligand Type | Protein G |
| Type | Superparamagnetic Beads |
| Target | Antibodies |
| Format | Beads in suspension |
| For Use With (Equipment) | KingFisher™ Sample Purification System, DynaMag™ magnets |
| Diameter (Metric) | 2.8 μm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Uniformity | Monosized 2.8 mm (CV <5%) |
| Product Line | Dynabeads |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein G Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein G Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 2.5 to 3.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |
Invitrogen™ Dynabeads™ Protein G and Magnet Starter Pack
The Dynabeads Protein G and Magnet Starter Pack combines Dynabeads Protein G magnetic beads for immunoprecipitation with the magnet preferred for use with 1.5 mL microcentrifuge tubes for purchasing convenience.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Ligand Type | Protein G |
| Type | Magnet Starter Pack |
| Product Line | DynaMag, Dynabeads |
Invitrogen™ DynaMag™-2 Magnet
The DynaMag-2 magnet combines a strong magnetic attraction for efficient separations in standard microcentrifuge tubes with a flexible and smart ergonomic design.
Invitrogen™ Dynabeads™ M-280 Tosylactivated
When you wish to covalently couple antibodies, peptides, intact proteins and functional enzymes to the surface of a magnetic bead choose Dynabeads Tosylactivated.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Tosylactivated Bead |
| Purity or Quality Grade | Research Grade |
| Format | Beads in suspension |
| Surface Functionality | p-Toluene-Sulfonyl, Tosylactivated |
| Sample Type | Any Sample Type |
| Shelf Life | 36 months from date of manufacture |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Elution Volume Min | 5 μL |
| Product Line | DYNAL, Dynabeads |
Invitrogen™ Dynabeads™ Intact Virus Enrichment
Dynabeads Intact Virus Enrichment beads are 1-μm strong anion exchange magnetic beads that bind negatively charged vesicles and molecules.
| Content And Storage | Dynabeads Intact Virus Enrichment Beads are supplied in 30 mM NaCl with 0.05% NaN3. Store at 2°C to 8°C. |
|---|---|
| Description | Strong anion exchange magnetic beads |
| Surface Functionality | Strong positively charged surface |
| Material | Magnetic Polystyrene |
| Concentration | 40 mg/mL |
| For Use With (Application) | Virus Enrichment |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Regulatory Status | For Research Use Only |
| Type | Dynabeads Intact Virus Enrichment |
| Target | Negatively charged viruses, exosomes, proteins |
| For Use With (Equipment) | KingFisher Sample Purification Systems, DynaMag Magnets |
| Diameter (Metric) | 1 μm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Shelf Life | 24 months from date of manufacture |
| Uniformity | Monosized 1 μm (CV <5%) |
Invitrogen™ DynaGreen™ CaptureSelect™ Anti-IgG-Fc (Multi-Species) Magnetic Beads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DynaGreen CaptureSelect Anti-IgG-Fc (Multi-Species) Magnetic Beads enable high-performance direct and indirect immunoprecipitation (IP) while also being an environmentally sustainable choice.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Ligand Type | CaptureSelect Anti-IgG-Fc |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Content And Storage | DynaGreen CaptureSelect Anti-IgG-Fc (Multi-Species) Magnetic Beads are supplied in phosphate buffer, pH 7.4, with a biodegradable surfactant and a preservative. Store at 2–8°C. |
| For Use With (Equipment) | DynaMag Magnets, or KingFisher Instruments |
| Diameter (Metric) | 250 nm |
| Material | Iron Oxide |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 20 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
Thermo Scientific™ Pierce™ High Capacity Protein A MagBeads, alkali stable
The Pierce High-Capacity Protein A MagBeads, Alkali Stable are a high-performance magnetic bead for purifying antibodies from cell culture supernatant, ascites, serum, and crude extracts.
| Particle Size | 25 to 30 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Alkaline Stable Protein A |
| Content And Storage | Provided in the form of a 25% slurry. Upon receipt store at 2–8°C. |
| Format | Bottle |
| Description | High Capacity Magnetic Agarose Beads |
| Binding Capacity | ≥40 mg HIgG/mL settled beads |
| Concentration | Slurry: 25% |
| For Use With (Application) | Antibody Purification |
Invitrogen™ DynaGreen™ Protein A/G Magnetic Beads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DynaGreen Protein A/G Magnetic Beads are intended for use in immunoprecipitation (IP) applications while also being an environmentally sustainable choice.
| Shipping Condition | Ambient temperature |
|---|---|
| Content And Storage | DynaGreen Protein A/G Magnetic Beads are supplied in phosphate buffer, pH 7.4, with a biodegradable surfactant and a preservative. Store at 2–8°C. |
| Purity or Quality Grade | For Research Use Only |
| Description | Recombinant Protein A/G covalently bound to DynaGreen magnetic beads |
| Color | Brown |
| Material | Iron Oxide |
| Concentration | 20 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Ligand Type | Recombinant Protein A/G |
| Type | Protein A/G Magnetic Bead |
| Target | Proteins |
| For Use With (Equipment) | KingFisher™ Sample Purification Systems, DynaMag™ Magnets |
| Diameter (Metric) | 250 nm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Shelf Life | 12 months from date of manufacture |
| Product Line | DynaGreen |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A/G Magnetic Beads
Immunoprecipitate or affinity purify antibodies (IgG) using Protein A/G coated magnetic particles for manual or robotic magnetic separation.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein A/G |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Product Line | Pierce |
Invitrogen™ DynaMag™-5 Magnet
The DynaMag-5 Magnet accommodates tubes from 11–16 mm in diameter (e.g., flow cytometry tubes and most blood collection tubes), with an optimal working volume of 1–5 mL.
Invitrogen™ Magnetic Stand-96
The stand has clear polyacryl base in standard SBS 96-well microplate footprint and uses 24 extremely strong permanent magnets for fast, easy magnetic separation in little as 30 seconds.