Media Additives
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (66)
- (1)
- (28)
- (4)
- (1)
- (41)
- (2)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (38)
- (16)
- (46)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
BD Difco™ Gelatin
Granulated gelatin for microbiological procedures. BD Difco™ Gelatin is part of a large selection of dehydrated media.
BD Bacto™ Dehydrated Agar
Purified solidifying agent. BD Difco™ Bacto™ Dehydrated Agar is purified to remove extraneous matter.
| Additive | Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Concentration | 1.5% |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Determination of motility and the growth of anaerobes and microaerophiles |
BD BBL™ Middlebrook OADC Enrichment
Used as a growth supplement for microbiology research. BD Difco™ BBL™ Middlebrook OADC Enrichment is recommended for isolation and cultivation of mycobacteria and other microbes.
| Additive | Middlebrook OADC Enrichment |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Form | Viscous |
| Shelf Life | 365 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
2xYT Broth (Powder/Molecular Genetics), Fisher BioReagents
For use in molecular genetics
| Additive | 2xyt Broth |
|---|---|
| Content And Storage | <4°C |
| Form | Powder |
| Formulation | 31g/L |
| For Use With (Application) | Molecular Genetics |
Gibco™ Difco™ Casamino Acids, vitamin assay
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Excellent supplement for media formulations where nitrogen requirements are minimal, including diphtheria toxin production. Gibco™ Bacto™ Casamino Acids is an animal-origin, acid hydrolysis of casein having low sodium chloride and iron concentrations.
| Additive | Casamino Acid |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Form | Dehydrated Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade | Vitamin Assay |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, COMPF, SMWW, USDA, USP, ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Vitamin assay |
| Product Line | Difco |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ L(+)Arabinose
Pectin sugar widely distributed in plants, usually in form of complex polysaccharides
| Additive | L(+)Arabinose |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Perfringens TSC Supplement
Oxoid Perfringens TSC Supplement (D-cycloserine 200mg/vial) is used for the recovery of Clostridium perfringens.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Purified Agar
Oxoid Purified Agar is an exceptionally bright and clear agar recommended for electrophoresis studies but also suitable for many bacteriological purposes.
| Protein Source | Casein |
|---|---|
| Content And Storage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
| Product Type | Peptone |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 720 Days from Manufacture |
| For Use With (Application) | Fermentation processes |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Dextrose Bacteriological
Oxoid Dextrose Bacteriological is a sugar suitable for inclusion in bacteriological culture media.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Lactose Bacteriological
Oxoid Lactose Bacteriological is a sugar suitable for inclusion in bacteriological culture media.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Lab-Lemco Beef Extract Powder
Thermo Scientific™ Oxoid Lab-Lemco Powder is made with premium beef sources to deliver a nutritious and safe product.
| Protein Source | Beef |
|---|---|
| Content And Storage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
| Product Type | Peptone |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 720 Days from Manufacture |
| For Use With (Application) | Fermentation processes |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Tryptone
The Thermo Scientific™ Oxoid Tryptone is a high performance pancreatic digest of casein.
| Protein Source | Casein |
|---|---|
| Content And Storage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
| Product Type | Peptone |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 5 years |
| For Use With (Application) | Culture media or fermentation processes |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Gelatin Bacteriological
Oxoid Gelatin Bacteriological is a special bacteriological grade readily soluble in water to give a clear solution free from sulphite and preservatives.
Thermo Scientific™ Oxoid™ UVMII Listeria Secondary Selective Enrichment Supplement
The Oxoid Listeria Secondary Selective Enrichment Supplement, UVMII is used in a two-step enrichment method for enrichment of Listeria spp.