Dehydrated Microbiology Media
- (251)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (117)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (3)
- (168)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (37)
- (1)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (46)
- (366)
- (12)
- (21)
- (3)
- (10)
- (5)
- (360)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (41)
- (2)
- (6)
- (4)
- (44)
- (2)
- (41)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth (Powder) - Lennox
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Description | Bacterial Culture |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Preparing bacterial nutrient media |
| Media Type | LB Broth - Lennox |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: TT (Tetrathionate) Broth Base, Hajna
Selective enrichment for Salmonella from food and dairy products
| Product Type | Microbiology Media |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Yeast extract 2g/L, Tryptose 18g/L, Dextrose 0.5g/L, D-Mannitol 2.5g/L, Sodium Desoxycholate 0.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Sodium Thiosulfate 38g/L, Calcium Carbonate 25g/L, Brilliant green 0.01g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Media Type | TT Broth Base, Hajna |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: EE Broth Mossel Enrichment
For selectively enriching and detecting Enterobacteriaceae, particularly from foods
Agar, Powder / Flakes, Fisher BioReagents™
Used as a solidifying agent for culture media.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Used for a solidifying agent for culture media |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth, Miller
Used for growing molecular biology strains of E. coli-containing recombinant plasmids
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | For preparing bacterial nutrient media |
| Media Type | LB Broth - Miller |
Fisher BioReagents™ Terrific Broth, Modified (Granulated)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Product Type | Microbiology Media |
|---|---|
| Form | Granulated Powder |
| Formulation | Casein Peptone 12g/L, Yeast extract 24g/L, Potassium Phosphate, Monobasic 2.2g/L, Potassium Phosphate, Dibasic 9.4g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | For maintenance and propagation of Escherichia coli in molecular biology procedures |
| Media Type | Terrific Broth |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Yeast Extract
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Product Type | Microbiology Media |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Grade | Molecular genetics |
| Media Type | Yeast Extract |
Fisher BioReagents™ Yeast Extract (Granulated)
Dried yeast autolysate with a high content of amino nitrogen and water soluble B complex vitamins
| Includes | Vitamin B complex |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Media Type | Yeast Extract |
Granulated Agar, Fisher BioReagents
Used as a solidifying agent to provide the solid medium to support the growth of microbes
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Granulated Powder |
| For Use With (Application) | Used as a solidifying agent to provide the solid medium to support the growth of microbes |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Agar, Miller (Powder)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Product Type | Nutrient Agar |
|---|---|
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| Media Type | LB Agar |
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Solid |
| Packaging Type | Poly Bottle |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth, Lennox (Granulated)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Form | Granulated Powder |
|---|---|
| Formulation | Casein Peptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Media Type | LB Broth, Lennox |
Fisher BioReagents™ LB Broth, Miller (Granulated)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Formulation | Casein Peptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
|---|---|
| Media Type | LB Broth |
Fisher BioReagents™ LB Agar, Miller (Granulated)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Product Type | Nutrient Agar |
|---|---|
| Form | Granulated Powder |
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Formulation | Casein Peptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L, Agar 12g/L |
| For Use With (Application) | For maintenance and propagation of Escherichia coli in molecular biology procedures |
| Media Type | LB Agar, Miller |
Fisher BioReagents™ LB Broth, Miller (Pre-Buffered Capsules)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Format | Pre-Buffered Capsules |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Formulation | Casein Peptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L, TRIS/TRIS HCl 1.5g/L |
| For Use With (Application) | For maintenance and propagation of Escherichia coli in molecular biology procedures |
| Media Type | LB Broth |