Hydrometers
Instruments used to measure the specific gravity, relative density, and/or percent alcohol content of liquid samples. Products are available in various calibrations for applications including healthcare, industry, education, and soil analysis.
Longueur (métrique)
- (2)
- (2)
- (9)
- (11)
- (21)
- (11)
- (1)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (9)
- (5)
- (59)
- (16)
- (17)
- (7)
- (54)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (17)
- (1)
Type
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
57
résultats
| Volume (métrique) | 250 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Measuring the concentration of Sugar solutions in refineries |
| Matériau | Soda Lime Glass |
|---|
Fisherbrand™ Replacement Jar for Midget Urinometer
For use with Fisher Scientific Midget Urinometer (cat. no. 22274209)
Fisherbrand™ Replacement Hydrometer for Midget Urinometer
For use with Fisher Scientific Midget Urinometer (cat. no. 22274209).
Fisherbrand™ Set of Eight Precision Specific Gravity Hydrometers
Specific Gravity Hydrometers are permanently marked with individual serial numbers.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Plage de densité relative | 0.695 to 2 |
| Plage de températures (impériale) | 0°F to 220°F |
Fisherbrand™ Soil Analysis ASTM Hydrometers
These hydrometers are used to determine the specific gravity of soil in the range of 0.995 to 1.038 or -5 to 60g/L (using a weight by volume scale).
| Longueur (métrique) | 280 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Traceable to NIST |
| À utiliser avec (application) | To determine the specific gravity of soil in the range of 0.995 to 1.038 or -5 to 60g/L (using a weight by volume scale) |
| Contenu et stockage | Soil analysis hydrometers should be stored in a clean, dry, safe place, and should not be subjected to extreme temperatures. |
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|---|
| Type de lest | Lead and Mercury Free |
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|---|
| Type | Thermo Hydrometer |
| Type de lest | Lead and Mercury Free |
| À utiliser avec (application) | For determining the percentage by weight of sucrose |
Fisherbrand™ ASTM™ Hydrometers, Plain Form
API hydrometers are available in regular and ASTM™ recommended forms.
| Longueur (métrique) | 330 mm |
|---|---|
| TempofStandardization | 60°F |
| Incréments | 0.1° |
| Type | Baume Hydrometer |
|---|
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity 150 - 185mm Long Hydrometers
Requires 140mL liquid volume for submersion.
| Incréments | 0.001 |
|---|
Fisherbrand™ Specific Gravity/Baume Hydrometers
Fisherbrand™ Specific Gravity/Baume Hydrometers are calibrated according to ASTM™ E 126 specifications.
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Hygrometer/Thermometer
Hang on the wall or use included plastic stand; housed in rugged ABS case
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|---|
| Type de lest | Lead and Mercury Free |