Hydrometers
Instruments used to measure the specific gravity, relative density, and/or percent alcohol content of liquid samples. Products are available in various calibrations for applications including healthcare, industry, education, and soil analysis.
Length (Metric)
- (2)
- (2)
- (9)
- (11)
- (21)
- (11)
- (1)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (9)
- (5)
- (59)
- (16)
- (17)
- (7)
- (54)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (17)
- (1)
Type
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
57
results
| Material | Soda Lime Glass |
|---|
Fisherbrand™ Plain Form Petroleum Hydrometers
API Plain Form Petroleum Hydrometers are available in regular and ASTM™ recommended forms.
| TempofStandardization | 60°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 152 mm |
| For Use With (Equipment) | 175mL Borosilicate Glass cylinder |
| Increments | 0.2° |
| For Use With (Application) | Petroleum products |
Fisherbrand™ Salimeters
Fisherbrand™ Salimeters are used to measure pickling and meat-packing brines.
| Length (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| For Use With (Application) | Measure pickling and meat-packing brines |
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity 325 - 368mm Long Hydrometers
Requires 275mL liquid volume for submersion.
| For Use With (Equipment) | 350mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| Increments | 0.0005 |
Fisherbrand™ Replacement Hydrometers for FBA11582 Precision Specific Gravity Hydrometer Set
Replacement Hydrometers for the FBA11582 Hydrometer Set.
| For Use With (Equipment) | FBA11582 Hydrometer Set |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
Fisherbrand™ Twaddell Hydrometers
For use with liquids heavier than water such as milk, sulfuric acid and tanning solutions.
| For Use With (Equipment) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| For Use With (Application) | Liquids heavier than Water such as Milk, Sulfuric Acid, Tanning solutions |
Fisherbrand™ Alcohol Hydrometers
Used by distillers, law enforcement and taxing agencies to measure the alcoholic content of beverages.
| Length (Metric) | 300 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 250 mL |
| Increments | 1% |
| Material | Soda Lime Glass |
| Twaddell Range | 0 to 100° |
| For Use With (Application) | Distillers, law enforcement and taxing agencies to measure the Alcohol content of beverages |
Fisherbrand™ ASTM™ Specific Gravity 275mL Hydrometers for Liquids Heavier than Water
Accuracy meets or exceeds ASTM E 100 specifications.
| TempofStandardization | 60°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 330 mm |
| Volume (Metric) | 275 mL |
| Increments | 0.0005 |
| For Use With (Application) | Liquids heavier than Water |
Fisherbrand™ ASTM™ Specific Gravity 260mL Hydrometers for Liquids Heavier than Water
Accuracy meets or exceeds ASTM E 100 specifications.
| TempofStandardization | 60°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 260 mm |
| Volume (Metric) | 260 mL |
| Increments | 0.001 |
| For Use With (Application) | Liquids heavier than Water |
| Certifications/Compliance | NIST |
|---|---|
| Ballast Type | Lead and Mercury Free |
| Type | Thermo Hydrometer |
|---|---|
| Certifications/Compliance | NIST |
| For Use With (Application) | For determining the percentage by weight of sucrose |
| Ballast Type | Lead and Mercury Free |
Fisherbrand™ ASTM™ Hydrometers, Plain Form
API hydrometers are available in regular and ASTM™ recommended forms.
| TempofStandardization | 60°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 330 mm |
| Increments | 0.1° |
| Type | Baume Hydrometer |
|---|
| Volume (Metric) | 250 mL |
|---|---|
| For Use With (Application) | Measuring the concentration of Sugar solutions in refineries |