Cell Lines and Blood Products
Filtered Search Results
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Amber Yellow to Reddish |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Regular |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Osmolality | 315 ± 35mOsm/kg |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Caramel/Amber |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Fetal Clone I Serum
HyClone™ FetalClone™ I is a fetal bovine serum alternative optimised for the growth of hybridomas with comparable IgG levels to those found in FBS.
| IgG levels | Typically less than 2 μg/mL |
|---|---|
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Mycoplasma Detected | No |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, Percent Iron Saturation, Glucose, IgG |
| Tested For | Bluetongue, Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 20 mg/dL |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
|---|---|
| Mycoplasma Detected | Yes |
| Additional Assays | Insulin, Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, Percent Saturation, Glucose, IgG |
| Tested For | Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Cytiva HyClone™ FetalClone™ III Serum (U.S.)
Designed for fibroblast applications, supplement cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ FetalClone™ III Serum, the most widely applicable fetal bovine serum (FBS) alternative.
| IgG levels | Typically less than 2 μg/mL |
|---|---|
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2 to 8°C. |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Product Type | FBS Replacement Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 20 mg/dL |
Cytiva HyClone™ FetalClone™ II Serum (U.S.)
Developed for growth of CHO cells and derivatives, supplement cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ FetalClone™ II Serum, a fetal bovine serum (FBS) alternative, containing additional growth factors and supplements than basic formulations.
| IgG levels | Typically less than 2 μg/mL |
|---|---|
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | FBS Replacement Serum |
| Tested For | Bluetongue,Bovine Adenovirus,Bovine Parvovirus,Bovine RSV,BVDV,Cytopathogenic Agents,Hemadsorbing Agents,Rabies Virus,Reovirus |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 20 mg/dL |
| Processing | None |
| IgG levels | Typically less than 2 μg/mL |
|---|---|
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2 to 8°C. |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Product Type | FBS Replacement Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, Percent Iron Saturation, Glucose, IgG |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 20 mg/dL |
Cytiva HyClone™ FetalClone™ I Serum (U.S.)
Optimized for growth of hybridomas, supplement cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ FetalClone™ I Serum, a fetal bovine serum (FBS) alternative containing comparable IgG levels to those found in FBS.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Product Type | FBS Replacement Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 20 mg/dL |
Cytiva HyClone™ Bovine Growth Serum (U.S.)
Support cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ Bovine Growth Serum, a superior performing fetal bovine serum (FBS) replacement, consisting of bovine calf serum supplemented with chemically-defined components.
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
|---|---|
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Product Type | Bovine Growth Serum |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |