Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (26)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (16)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Cell Boost 1 Supplement
Supplements cell culture with amino acids, vitamins, and glucose and manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
|---|
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
Gibco™ EfficientFeed™ B+ AGT™ Supplement
Dry-format, single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Bacto™ Brain Heart Infusion, porcine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Brain Heart Infusion, porcine, is used for cultivating a wide variety of microorganisms.
Gibco™ Biosate™ Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) mixed hydrolysate comprised of 65% pancreatic digest of casein and 35% yeast extract.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Nutritional supplement in vitamin assays, susceptibility testing, and other laboratory media, and microbial fermentation in which the high salt content will not interfere |
| Product Line | Biosate |
Cytiva HyClone™ SFM4Transfx-293 Powdered Media
Promotes transfection using lipofection, polymer, or similar methods in HEK 293 cell culture.
Gibco™ Yeast Extract
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Water-soluble extract of autolyzed yeast cells suitable for use in culture media.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal origin-free |
| Cell Type | Bacteria |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7a Supplement
Supplements cell culture with amino acids, vitamins, salts, trace elements, and glucose. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ OneFeed™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A versatile medium supplement.
| Cell Line | CHO DG44, BHK-21, CHO-K1, CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Source | Animal origin-free |
Gibco™ BiTek™ Tryptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A pancreatic digest of casein.
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7b Supplement
Supplements cell culture with concentrated amino acids. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Poloxamer 188,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Resurge™ CD2 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
| CAS | 8013-01-2 |
|---|
Gibco™ Bacto™ Tryptose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Tryptose is a mixed enzymatic hydrolysate with distinctive nutritional properties.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |