Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (27)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
| Product Type | Yeast |
|---|
Gibco™ Resurge™ CD4 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Cytiva HyClone™ CDM4HEK293 Powdered Media
Promotes adenovirus and recombinant protein production in HEK 293 suspension cell culture.
Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
Gibco™ Resurge™ CD3 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Gibco™ Starter Pak No. 2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contain a variety of animal origin and animal origin-free peptones that offer many essential nutrients needed for the production of human and animal vaccines.
Gibco™ Yeast Extract
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Water-soluble extract of autolyzed yeast cells suitable for use in culture media.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal origin-free |
| Cell Type | Bacteria |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7a Supplement
Supplements cell culture with amino acids, vitamins, salts, trace elements, and glucose. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ OneFeed™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A versatile medium supplement.
| Cell Line | CHO DG44, BHK-21, CHO-K1, CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Source | Animal origin-free |
Gibco™ BiTek™ Tryptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A pancreatic digest of casein.
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7b Supplement
Supplements cell culture with concentrated amino acids. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Poloxamer 188,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ Minimal Essential Medium Variations: Powder
Supports cell growth in research and biomanufacturing cell culture processes.
Cytiva HyClone™ Non Essential Amino Acids (NEAA) 100X Solution
Cell culture is ideal for supplementation of serum- and protein-free media. Cytiva HyClone™ Non-Essential Amino Acids (NEAA) 100X supports the growth of cells that have high energy demands and synthesize large amounts of proteins and nucleic acids.