Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (26)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (16)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Gibco™ Cell Medium ACF, without glutamine and NaHCO3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A complete medium.
Gibco™ Resurge™ CD1 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Tryptophan, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 2
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 2 helps deliver superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 2 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-S cells.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ D(-)Arabinose
An uncommon pentose that can be utilized as a carbon source by bacteria.
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Histidine, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ BiTek™ Tryptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A pancreatic digest of casein.
| Content And Storage | 15-30°C |
|---|
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Product Line | Difco |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ CHO Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A high-performance, complete, animal origin-free (AOF) formulation offering high-production yields without the need for further supplementation.
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enzymatic digest of protein
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Resurge™ CD4 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
| Content And Storage | -25° to -15°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | L-Glutamine |
| Form | Liquid |
| pH | 5.5 ±0.5 |
| Sterility | Sterile-filtered |