Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (27)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Gibco™ EfficientFeed™ C+ AGT™ Supplement
A dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Resurge™ CD Pak
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resurge CD Pak are a diverse set of chemically defined supplement formulations to complement a variety of base media. The CD PAK contains one of each Resurge supplement: CD1, CD2, CD3, CD4, and CD5 at 100 grams each.
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Tryptophan, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ Bacto™ Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Peptone is an animal-origin (AO) enzymatic digest of bovine and porcine animal proteins.
| Product Type | Bacterial Media |
|---|---|
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | LUO, MUO |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal origin |
| Product Line | Bacto |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ Bacto™ Neopeptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) enzymatic digest of bovine (milk) and porcine protein. This nutritional supplement provides vitamins, nucleotides, minerals, and peptides in a variety of sizes to any culture formulation.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Production of vaccines for animal health applications |
| Source | Animal origin, bovine and porcine |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Easy-Adapt™ CHO K1 CD Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Chemically defined (CD) medium
| Product Type | Cell Culture Media |
|---|
Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | ITS Premix |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 2 Supplement
Supplements cell culture with amino acids and glucose and manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 15-30°C |
|---|
Gibco™ CD-1000 Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A chemically defined (CD), animal origin-free (AOF) basal medium that is ideally suited for further hydrolysate or chemically defined supplementation
| Product Type | Cell Culture Media |
|---|---|
| Form | Liquid |
| For Use With (Application) | Various culture vessels in batch, fed-batch, and profusion processes for both research and manufacturing applications |
| Source | Animal origin-free, chemically defined |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Product Line | Difco |
| Cell Type | Bacteria |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Stem Cell Qualified | Yes |