Thermal Cyclers
- (2)
- (5)
- (3)
- (66)
- (37)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (18)
- (2)
- (2)
- (13)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (72)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Packages, 96-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Gamme de températures | 4°C to 105°C |
|---|---|
| Poids | 13.2 lb. (6.0 kg) |
| Vitesse de réaction | Standard |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 3.5°C/sec. (Block), 1.8°C/sec. (Sample) |
| Garantie | Limited Warranty |
| Puissance | 600 W |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Interface utilisateur | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Compatibilité à haut débit | High-throughput Compatible |
| Quantité | 1 package |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | No Display |
| Configurations des blocs | 96-well Isothermal Block |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, array card, laptop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ High Resolution Melt Software v3.2
High Resolution Melt Software v3.2 is an all-new and improved tool for High Resolution Melting (HRM) analysis. HRM analysis is a post-PCR analysis method used to identify variation in nucleic acid sequences.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 7500 Fast System, QuantStudio™ 1, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, StepOnePlus™ System, StepOne™ System |
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, Desktop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler 1 M Cable Laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3D Digital PCR Instrument
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3D Digital PCR Instrument is one component of the QuantStudio™ 3D Digital PCR System.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x Flat
The Veriti 96-well fast thermal cycler delivers the proven reliability of Applied Biosystems instruments. With the added control of VeriFlex blocks, you have six independent temperature blocks that provide precise control over your PCR optimization.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Interface utilisateur | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| À utiliser avec (application) | PCR |
| Compatibilité à haut débit | High-throughput Compatible |
| Format de bloc | Interchangeable |
| Mémoire | USB and On-board |
| Programmes | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Configurations des blocs | 2 x Flat Blocks |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 96-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Poids | 13.2 lb. (6 kg) |
|---|---|
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 3.5°C/sec. (Block), 1.8°C/sec. (Sample) |
| Garantie | Limited Warranty |
| Puissance | 600 W |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Interface utilisateur | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Compatibilité à haut débit | High-throughput Compatible |
| Quantité | 1 each |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | No Display |
| Configurations des blocs | 96-well Isothermal Block |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.