Classroom Optics and Light Studies
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (3)
- (92)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (19)
- (11)
- (5)
- (2)
- (3)
- (8)
- (6)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Hellmanex™ III Liquid Cleaning Concentrate
Provides effective cleaning of glass and quartz cells and other sensitive optical components
Eisco™ Pinhole Camera Kit
The Pinhole Camera Kit can be used to investigate the action of a lens, and the construction of a pinhole camera.
| Product Type | Convex Lens |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
American Scientific Spectrum Discharge Tubes
Glass tubes about 26cm long, used to show spectral lines of pure substances.
| Includes | Electrodes sealed at both ends |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| Length (English) Capillary | 3.5 to 4 in. |
| For Use With (Equipment) | Induction coil 5cm spark/a transformer |
| Length (English) | 10.25 in. |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Used to show spectral lines of pure substances |
| Length (Metric) Capillary | 8.9 to 10.16 cm |
Science First™ Spectrum Tubes
Tubes produce bright, well-defined, unique spectra when the gas inside is excited before a spectroscope.
| Width (English) | 3.9 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Width (Metric) | 9.91 cm |
| Dimensions (L x W) | 9.5 x 3.9 in. (24.13 x 9.91 cm) |
| Includes | Double convex lens, double concave lens, semicircular lens, trapezoidal prism, small right angle prism, equilateral prism, large right angle refraction prism |
|---|---|
| Product Type | Prism and Lens Set |
| For Use With (Application) | Teach a wide variety of optical principles |
| Width (English) | 3 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.5 cm |
| Length (English) | 5 in. |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Symmetry activity |
| Width (Metric) | 7.5 cm |
| Dimensions (L x W) | 5 x 3 in. (12.5 x 7.5 cm) |
Eisco™ Mounted Color Filter Set, 6 Piece
Plastic Mounted Color Filter Set suitable for use in optical boxes
Eisco™ Visual Scientifics Diffraction Experiment Set
The Visual Scientifics Diffraction Experiment Set helps students derive and understand diffraction and the key building blocks of modern physics.
Eisco™ Advanced Direct Vision Spectroscope with Case
An Advanced Direct Vision Spectroscope with Case is designed for the rapid examination of spectral composition of white light
Eisco™ Lens Holder with Rod Attachment
Lens Holder with Rod Attachment can be attached to a base or bench using the 8 mm diameter rod with grooves on the bottom of the lens holder.