Mills
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (9)
- (5)
- (1)
- (10)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (13)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
SPEX™ SamplePrep Large-Capacity Freezer/Mill™ Vial Divider for Grinding Vial Set 6751
For use with SPEX SamplePrep™ Large-Capacity Freezer/Mill Cryogenic Grinder
Cole-Parmer™ Replacement Cylinders for Mid-Size Grinding Vial Sets
Replacement Cylinders for 6881 mid-size grinding vial set, 6883 mid-size low-chrome grinding vial set, and 6885 Mid-size poly-vial set.
RETSCH Knife Mill Grindomix GM300 Accessories: Stainless Steel Knife
Accessories for Knife Mill Grindomix GM300
Cole-Parmer™ Grinding Vial Set, Small Vial, PC Cylinder and End Plugs, PC Encapsulated Steel Impactor
Small Grinding Vial grinds soft plant and animal tissues and eliminates metal contamination.
| For Use With (Equipment) | MM 400 mixer mill |
|---|---|
| Product Type | Grinding Jar |
| For Use With (Application) | Ideal for leak-proof grinding |
| Closure Type | Screw Top |
Cole-Parmer™ Grinding Vial Set, Steel-Jacketed Tungsten Carbide
Grinding Vial Set is ideal for grinding hard, brittle samples to an analytical fineness in the 8000M Mixer/Mill™ and 8000D Dual Mixer/Mill.
SPEX™ SamplePrep Geno/Grinder™ Accessory, Grinding Mill
Compatible with all SPEX SamplePrep Titer Plates and Vial Sets
| Includes | Locking lid with bar, hand wheel, Neoprene gasket, precision ground cover, gasket seal |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 08-381 Series jar mill |
| Material | Fortified Porcelain, Alumina |
Cole-Parmer™ Replacement Sample Extraction Tool for Microvial Grinding Set
Sample Extraction Tool for removing ground samples from microvials which are used in the microvial set.
Cole-Parmer™ Replacement End Plugs for Large Grinding Vial Set, Stainless Steel
Replacement end plugs for 6801 Large Grinding Vial Set.
| Product Type | Grinding Media |
|---|---|
| Material | Porcelain |
Cole-Parmer™ ShatterBox™ Verastile Ring and Puck Mill
Swing mill with sound-proof enclosure that accommodates sample sizes ranging from 2 to 100 g.
Cole-Parmer™ CG-900 Cryo-Blade™ Cryogenic Grinder
Breakthrough, automated processing from bulk to test portions in 15 minutes or less
| Speed | Grinding Speed 3600 rpm; Mixing Speed 180 rpm |
|---|---|
| Sample Volume (English) | 35.3 oz. |
| Dimensions (L x W x H) | 91.4 x 68.6 x 101.6 cm |
| Product Type | Cryogenic Grinder |
| Capacity (Metric) | 5 L |
| Sample Volume (Metric) | 1000 g |
