Mills
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (9)
- (5)
- (1)
- (10)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (13)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Cole-Parmer™ Vial Extractor/End Plug Remover for Mid-Size and Large Grinding Vials
This Vial Extractor/End Plug Remover lifts large and mid-size grinding vials in and out of large Freezer/Mill.
Cole-Parmer™ Grinding Vial Accessory Package, Mid-Size
This Mid-Size Grinding Vial Accessory Package contains everything needed to run Mid-Size grinding vials in the large 6875 Freezer/Mill and the dual 6875D Freezer/Mill.
IKA™ Tube Mill Control
The world's first patented Tube Mill control is a batch mill with disposable grinding chamber, eliminating the possibility of cross-contamination and the effort of cleaning.
RETSCH Knife Mill Grindomix GM300 Accessories: Stainless Steel Knife
Accessories for Knife Mill Grindomix GM300
Cole-Parmer™ Freezer/Mill™ Compact Cryogenic Grinder, 0.1 to 5 g; 115 VAC
Freezer/Mill™ Compact Cryogenic Grinder chills samples in liquid nitrogen, then pulverizes them with a magnetically driven impactor.
E.R. Advanced Ceramics Jar Mills
Space-saving roller mills grind algae, crystalline chemicals, coal, inks, paints, pigments, plant aggregates, rocks and soils
| Speed | 20 to 300 rpm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2 to 10 in. |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
| Horsepower | 0.25 |
| Diameter (Metric) | 5 to 25.4 cm |
| Voltage | 115 V |
| Material | Rubber |
| For Use With (Application) | Ideal for space saving roller mills grind algae, crystalline chemicals, coal, inks, paints, pigments, plant aggregates, rocks and soils |
| Hertz | 60 Hz |
| Watts | 186.5 W |
RETSCH ZM200 Ultra Centrifugal Mill: Ring Sieves
Stainless-steel sieves for use with ZM200 Ultra Centrifugal Mill
| For Use With (Equipment) | ZM200 ultra centrifugal mil |
|---|
SPEX™ SamplePrep Cryo-Adapter for 2210 Titer Plates
Extruded aluminum insert for 2210 96-well titer plate with round wells
| For Use With (Equipment) | MM 400 mixer mill |
|---|---|
| Product Type | Grinding Jar |
| For Use With (Application) | Ideal for leak-proof grinding |
| Closure Type | Screw Top |
Cole-Parmer™ Replacement End Plugs for Large Grinding Vial Set, Stainless Steel
Replacement end plugs for 6801 Large Grinding Vial Set.
Cole-Parmer™ Replacement Impactor for Large Grinding Vial Set (61043-09), Stainless Steel
Replacement impactor for 6801 Large Grinding Vial Set.
Cole-Parmer™ Mixer/Mill™ Single-Clamp High-Energy Ball Mill
A high-energy ball mill, shaker mill, or laboratory grinder used to grind, pulverize, or mix samples to analytical fineness.