Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (131)
- (1)
- (3)
- (21)
- (24)
- (1)
- (16)
- (1)
- (28)
- (6)
- (147)
- (12)
- (3)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (3)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (23)
- (1)
- (21)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (14)
- (11)
- (7)
- (4)
- (5)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (47)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (9)
- (102)
- (33)
- (2)
- (2)
- (69)
- (16)
- (132)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (51)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom ESD Laminated Top Shelf
12 in. deep cleanroom-grade top shelves that provide additional space.
| Includes | One piece laminated top shelf and one pair of shelf bracket |
|---|---|
| Product Type | ESD-Laminated Cleanroom Top Shelf |
| Color | White |
| Depth (English) Shelf | 12 in. |
| Shelf Material | Particle board, Laminate, Aliminum lining |
Fisherbrand™ Adjustable Height Workbench Shelves with Cleanroom Laminate
Cleanroom top shelves for BenchPro Workbenches have a 400 lb. capacity and are adjustable on 1-in. increments without the use of tools.
| Depth (English) | 12 in. |
|---|---|
| Product Type | Adjustable Height Top Shelves w/Cleanroom Laminate |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Depth (English) | 15 in. |
|---|---|
| Product Type | ESD-Laminated Cleanroom Bottom Shelf |
| Depth (Metric) | 38.1 cm |
| Depth (English) | 15 in. |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Laminated Bottom Shelf |
| Depth (Metric) | 38.1 cm |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom ESD Laminated Top Shelf with Built-In LED Light
Built-in undershelf LED light provides extra light on the work surface for a specific work or detail that requires higher brightness than existing light fixture. LED light does not have toxic mercury gas and buzzing sound as in fluorescent bulb.
| Includes | One piece ESD laminated top shelf, one pair of shelf bracket and one piece of power adapter |
|---|---|
| Warranty | 25 year unconditional manufacturer warranty |
| Product Type | ESD Laminated Cleanroom Top Shelf with Built-In LED Light |
| Color | White |
| Voltage | Input: 100/240 V, Output: 12 V DC |
| Depth (English) Shelf | 12 in. |
| Hertz | 50/60 Hz |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom Laminated Top Shelf with Built-In LED Light
Built-in undershelf LED light provides extra light on the work surface for a specific work or detail that requires higher brightness than existing light fixture. LED light does not have toxic mercury gas and buzzing sound as in fluorescent bulb.
| Includes | One piece laminated top shelf, one pair of shelf bracket and one piece of power adapter |
|---|---|
| Warranty | 25 year unconditional manufacturer warranty |
| Product Type | Cleanroom Laminated Top Shelf with Built-In LED Light |
| Color | White |
| Voltage | Input: 100/240 V, Output: 12 V DC |
| Depth (English) Shelf | 12 in. |
| Hertz | 50/60 Hz |
Wanzl Bulk Shelving Add On Unit
Bulk shelving systems from Wanzl provides maximum utilization and high load capacity. Our shelves are built for strength and durability and hold up to 900 lb. per shelf. Starter and add on units are available, as well as a variety of accessories for customization.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Shelving |
| Shelf Type | Add on Unit |
Metro™ Super Erecta Industrial Wire Shelf, Metroseal Gray Epoxy
Super Erecta Industrial Wire Shelf provides a neutral aesthetic for the lab environment, now with corrosion and antimicrobial protection.
| Includes | Plastic Split Sleeves |
|---|---|
| Height (Metric) | 38.1 mm |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. Metroseal shelves and posts also carry a twelve (12) year warranty against rust formation and corrosion. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Wire Shelf |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 1.5 in. |
Metro™ Super Erecta™ Heavy Duty Stainless Steel Cantilever Shelf
Heavy duty stainless steel cantilever shelf is a handy and easy way to expand shelving space in Metro™ Super Erecta™ systems.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | HD Super™ |
| Width (Metric) | 30.48 cm |
Metro™ Super Erecta™ Chrome Wire Shelf, Brite Finish
Chrome wire shelf in brite finish is easily adjustable, offering multiple storage configurations when used with Metro Super Erecta shelving systems.
| Includes | Plastic sleeves and wedges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving system |
| Material | Chrome |
| Finish | Brite |
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelf, Metroseal 3 with Microban™ Finish
Wire shelves are easily adjustable and the Metroseal 3 green epoxy with Microban™ finish promotes easy cleaning. For use with Metro Super Erecta shelving systems.
| Product Type | Wire Shelf |
|---|---|
| Finish | Metroseal 3 with Microban |
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelf, Chrome Finish
Wire shelves in chrome finish allow adjustable configurations when used with Metro Super Erecta shelving systems.
| Includes | Plastic sleeves and wedges |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving system |
| Material | Chrome |
Metro™ Super Adjustable Super Erecta™ Wire Shelf, Metroseal 3 Finish
Metroseal 3 wire shelf features a green epoxy finish with built-in Microban™ antimicrobial protection plus a unique open-wire design that permits free circulation of air and minimizes dust accumulation.
| Includes | Four non conductive sleeve/wedges |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ adjustable shelving system |
| Finish | Metroseal Epoxy |
Metro Super Erecta EZ-ADD Shelf
Quickly add more storage to your Metro wire shelving with Super Erecta EZ-ADD Wire Shelves. The EZ-ADD Wire Shelf is designed to be easily added to an existing Metro wire shelving unit without dismantling the unit, minimizing the time and frustration associated with reconfiguring shelving.
| Includes | EZ-ADD Shelf and Mounting Hardware |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro Super Erecta Shelving |
| Certifications/Compliance | NSF Listed |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MetroMax i MX2454F Plastic Industrial Shelf with Solid Mat
MetroMax i shelving offers an all polymer corrosion proof shelving constructed of advanced polymers and Type 304 stainless corners.