Benchtop Protectors
- (1)
- (4)
- (4)
- (8)
- (3)
- (11)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (19)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Nalgene™ Versi-Dry™ Surface Protectors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly absorb spills and cushion breakable labware with these surface protectors. Use as a bench protector, shelf liner or cabinet liner to protect against the harshest of chemicals.
| Absorbance | 750 mL/m2 |
|---|---|
| Type de produit | Surface Protector |
Current Technologies Bio-Screen™ Biohazard Wipes, Liners, and Rolls
Low-linting, white, absorbent wipes bonded to an orange plastic backing
| Couleur | White and Orange |
|---|---|
| Quantité | Each |
| À utiliser avec (application) | Used for cleaning up small or large spills, to wipe pipets, probes, slide prep devices, and to pop caps from blood and specimen tubes. Wipes and Liners are non-sterile and not intended for use on patients. |
Fisherbrand™ Polyethylene Foam Surface Liners
Fisherbrand Polyethylene Foam Surface Liners protect against glass breakage in sinks and can be used as titration backgrounds, among hundreds of other uses around a laboratory.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Surface Liner |
| À utiliser avec (application) | Provides surface protection from chemicals, heat, dirt, and broken glass |
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat safely facilitates workflow processes with organization and easy clean up, while keeping benchtops clean and safe from stains or spills.
Fisherbrand™ Absorbent Surface Liners
Economical, highly absorbent bench liners protect surfaces from spills, allowing for safe and easy cleanup.
| Couleur | White |
|---|---|
| Absorbance | 380 mL/m2 |
| Matériau | Cellulose/Poly Backing |
| Type de produit | Bench Liner |
| À utiliser avec (application) | Protects benchtops, floors and carts with this highly absorbent cover |
Fisherbrand™ Absorbent Surface Liners
Economical, highly absorbent bench liners protect surfaces from spills, allowing for safe and easy cleanup.
| Couleur | White |
|---|---|
| Absorbance | 380 mL/m2 |
| Largeur (métrique) | 510 mm |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Bench Liner |
| Largeur (impériale) | 20 in. |
| À utiliser avec (application) | Protect benchtops, floors and carts |
Fisherbrand™ Silicone Lab Mat
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Silicone Lab Mat is reusable, reliable, and reversible.
| Épaisseur | 9 mm (0.036 in.) |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Largeur (métrique) | 762 mm |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Lab Mat |
| Quantité | 1 Ea. |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
| À utiliser avec (application) | Protects drawers, shelves, and benches from chemicals, spills, and dirt |
Fisherbrand™ Absorbent Underpads
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly absorb liquids and keep spills from spreading
| Absorbance | 750 mL/m2 |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 510 mm |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Absorbent Underpad |
| Largeur (impériale) | 20 in. |
| À utiliser avec (application) | Quickly absorb liquids and keep spills from spreading |
Fisherbrand™ Slip Stop Matting
Cut to any size to suit a wide range of laboratory, industrial, or home applications.
Fisherbrand™ Bench Protector
Fisherbrand™ Bench Protector features absorbent paper to capture spills, backed with an impermeable polyethylene to protect the covered surface from contamination
| Couleur | White |
|---|---|
| Absorbance | 25 mg/cm2 |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Cellulose/Polyethylene |
| Type de produit | Bench Protector |
| À utiliser avec (application) | Protects benchtops, floors and carts with this highly absorbent cover |
Thermo Scientific™ Nalgene™ CleanSheets™ Polyethylene Bench/Drawer Liner
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Find a variety of uses for these polyethylene bench/drawer liners, such as sink liners or titration backgrounds.
| Longueur (métrique) | 15.2 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 50 ft. |
| Description | Polyethylene bench/drawer liners |
| Nb par paquet | 1 |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Bench/Drawer Liner |
| Nbre par carton | 2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Super Versi-Dry™ Surface Protectors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Absorb spills and cushion breakable items with long-lasting, waterproof, skid-resistant and chemical-resistant surface protectors.
| Absorbance | 1050 mL/m2 |
|---|---|
| Type de produit | Surface Protector |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Versi-Dry™ Surface Protectors; absorbent fiber with PE backers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly absorb spills and cushion breakable labware with these surface protectors.
Cytiva Whatman™ Benchkote Plus Surface Protector Sheets
Prevent many common sources of laboratory contamination, such as those involving hazardous materials on shared workspace benches. Whatman™ Benchkote Plus bench liner can also help with the disposal of hazardous materials.