Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Height Adjustable Floor Stand for Herasafe™ 2030i
For use with Herasafe 2030i Biological Safety Cabinets
| Height (Metric) | 680 to 880 mm |
|---|---|
| Description | Charcoal Gray |
| Product Type | Height Adjustable Floor Stand |
| Depth (Metric) | 800 mm |
| Height (English) | 26.7 in. to 34.6 in. |
Labconco™ Logic™ Work Surface Prop Rod
Holds the work surface in a raised position for easy cleaning.
Labconco Logic A2 Airflow Sensor
Airflow sensor kit for recirculating 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Thermo Scientific™ Stands for 1300 Series A2 Biological Safety Cabinets
Electric and manual adjustable and rolling castor stands
Universal Piping for Thermo Scientific™ 1300 Series A2 Biological Safety Cabinets
Factory-installed Universal Air/Gas Piping
Labconco™ Logic™ Vue Cable Safety Interlock
Provides interface between the Logic Vue and automation devices that employ a safety interlock
Labconco™ Logic™ Particle Counter Integration Kit
Particle Counter Integration Kit for Logic biosafety cabinets. Allows quick identification of particulate level in biosafety cabinet.
Labconco™ Class II Biosafety Cabinet IV Bar Kit
IV bar, hooks and hardware to support intravenous solution bottles and bags in Logic Biosafety Cabinets.
| Product Type | IV Bag Holder Kit |
|---|
Labconco™ Washable Prefilter Kit for Logic™ Biosafety Cabinets
For applications needing control of larger debris like animal hair and/or bedding. Protects and extends life of HEPA filter.
| Depth (English) Exterior | 0.5 in. |
|---|---|
| Includes | Washable/reusable metal screen-type prefilter, Optic White towel catch, hardware and bracket |
| Height (Metric) | 15.7 cm |
| Depth (English) | 0.5 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Purifier Logic and Logic Biosafety Cabinets |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) Exterior | 1.3 cm |
| Filter Type | Screen Prefilter |
| For Use With (Application) | Needing control of large debris, animal hair and dander |
| Height (English) | 6.2 in. |
Labconco™ Logic Vue Connection Kit
Kit to connect two Logic Vue Class II Enclosures together for an expanded work area.
Thermo Scientific™ Accessories for Series 1300 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets
Optimize configuration flexibility of 1300 Series A2 Class II Biological Safety Cabinets with these optional stands, UV-lighting, arm rests, foot rests, valves and piping.
| For Use With (Equipment) | Bio Safety Cabinet |
|---|---|
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,Class II Type A2 |
| Height (English) | 30 in. to 37 in. |
Labconco™ Logic Vue Computer Arm
Computer arm that attaches directly to left side of Logic Vue and supports monitor, keyboard and mouse. Space-saving design eliminates need for separate computer cart.
Thermo Scientific™ Accessories for Series 1300 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets
Choice of accessories for maximum flexibility
Thermo Scientific™ Herasafe™ KS Options and Accessories
Worksurfaces, exhaust transitions and baskets