Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Labconco™ Logic™ and Procedure Station Class II Type A2 Airflow Sensor
Designed to work with Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations. Allows display of inflow and downflow velocities on display screen. Select part number based on exhaust requirements. Requires installation and certifier calibration.
| Includes | Sensor and installation hardware |
|---|---|
| Width (Metric) Exterior | 10.2 in. |
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Depth (English) | 4 in. |
| Product Type | Airflow Sensor |
| Depth (Metric) | 10.2 cm |
| Width (English) Interior | 4 in. |
| Width (English) Exterior | 4 in. |
| Height (English) | 2 in. |
| Width (Metric) Interior | 10.2 in. |
Labconco™ Ventus™ II Canopy Connection
Ventus™ II Canopy Connection for exhausting Logic™ and PuriCare™ Class II, Type A2 biosafety cabinets. NSF approved.
| Height (Metric) | 17.8 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 17.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Logic or PuriCare Class II Type A2 biosafety cabinet |
| Product Type | Canopy Connection Kit |
| Depth (Metric) | 43.9 cm |
| For Use With (Application) | Biosafety Exhaust |
| Height (English) | 7 in. |
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stand, North America Plug
Designed to support Logic™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Hydraulic lift stand lowers for passage of biosafety cabinets through standard doorways. Infinitely adjustable, provides work surface heights up to 37 in. Optic White epoxy-coated steel frame.
| Includes | Hydraulic Stand, Casters, Installation Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 102.9 to 152.4 cm |
| Depth (English) | 34.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Adjustable Stand |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 40.5 to 60 in. |
Labconco™ Logic™ Work Surface Prop Rod
Holds the work surface in a raised position for easy cleaning.
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart Pipette Insert Accessory
Divides the lower storage area of Logic Cell Culture Cart into six compartments for storing various size serological pipettes.
Labconco™ Twist Lock Power Cord, 20 A
Twist Lock Power Cord for use with Logic™ biosafety cabinets, 20 A - IEC-C19 connector with NEMA L5-20 plug, 12 ft., North America, 20 A.
Labconco™ Biosafety Cabinet Telescoping Base Stand
Designed to support Logic™ Class II Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Optic White epoxy-coated steel frame. Available with fixed leveling feet or casters.
| Height (Metric) | 69.9 to 87.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 29 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Base Assembly |
| Depth (Metric) | 73.7 cm |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 27.5 to 34.5 in. |
Thermo Scientific™ Accessories for Series 1300 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets
Optimize configuration flexibility of 1300 Series A2 Class II Biological Safety Cabinets with these optional stands, UV-lighting, arm rests, foot rests, valves and piping.
| For Use With (Equipment) | Bio Safety Cabinet |
|---|---|
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,Class II Type A2 |
| Height (English) | 30 in. to 37 in. |
Labconco™ Logic Vue Computer Arm
Computer arm that attaches directly to left side of Logic Vue and supports monitor, keyboard and mouse. Space-saving design eliminates need for separate computer cart.
Thermo Scientific™ Accessories for Series 1300 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets
Choice of accessories for maximum flexibility
Thermo Scientific™ Stands for 1300 Series A2 Biological Safety Cabinets
Electric and manual adjustable and rolling castor stands
Universal Piping for Thermo Scientific™ 1300 Series A2 Biological Safety Cabinets
Factory-installed Universal Air/Gas Piping