Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Labconco™ Ultraviolet Lamp Kit
For Optic White Logic™ Biosafety Cabinets and PuriCare Procedure Stations.
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart Side Shelf Accessory
Two side shelves that attach to the right and/or left side of the Logic Cell Culture Cart. Shelves can be used for extra for bottles or for dispensing gloves of various sizes. Each cart can have up to four shelves.
Labconco™ Biosafety Cabinet Telescoping Base Stand
Designed to support Logic™ Class II Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Optic White epoxy-coated steel frame. Available with fixed leveling feet or casters.
| Hauteur (impériale) | 27.5 to 34.5 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Hauteur (métrique) | 69.9 to 87.6 cm |
| Type de produit | Base Assembly |
| Profondeur (impériale) | 29 in. |
| Ports | None |
| Profondeur (métrique) | 73.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Biosafety |
Labconco™ Biosafety Cabinet Telescoping Base Stand with Shelf (Non-welded)
Designed to support Logic™ Class II Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Optic White epoxy-coated steel frame. Available with fixed leveling feet.
| Hauteur (impériale) | 27.5 to 34.5 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Hauteur (métrique) | 69.9 to 87.6 cm |
| Type de produit | Base Assembly |
| Profondeur (impériale) | 29 in. |
| Ports | None |
| Comprend | Base Stand with fixed leveling feet |
| Profondeur (métrique) | 73.7 cm |
| Aperçu général | Telescoping base stand with fixed leveling feet and shelf (non-welded) |
| À utiliser avec (application) | Biosafety |
Labconco™ Class II Cabinets IV Bar Kit
Bar supports intravenous solution bottles and bags in Purifier Biosafety Cabinets.
| Type de produit | Exhaust Safety Cabinets Kit |
|---|
Thermo Scientific™ Accessories for Series 1300 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets
Optimize configuration flexibility of 1300 Series A2 Class II Biological Safety Cabinets with these optional stands, UV-lighting, arm rests, foot rests, valves and piping.
| Hauteur (impériale) | 30 in. to 37 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | NSF/ANSI 49,Class II Type A2 |
| À utiliser avec (équipement) | Bio Safety Cabinet |
Labconco™ Logic Vue Computer Arm
Computer arm that attaches directly to left side of Logic Vue and supports monitor, keyboard and mouse. Space-saving design eliminates need for separate computer cart.
Thermo Scientific™ Accessories for Series 1300 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets
Choice of accessories for maximum flexibility
Labconco™ Twist Lock Power Cord, 15 A
Twist Lock Power Cord for use with Logic™ biosafety cabinets, 15 A - IEC-C13 connector with NEMA L5-15 plug, 12 ft., North America, 15 A.
Labconco Logic A2 Airflow Sensor
Airflow sensor kit for recirculating 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco™ Ventus™ II Canopy Connection
Ventus™ II Canopy Connection for exhausting Logic™ and PuriCare™ Class II, Type A2 biosafety cabinets. NSF approved.
| Hauteur (impériale) | 7 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Labconco Logic or PuriCare Class II Type A2 biosafety cabinet |
| Hauteur (métrique) | 17.8 cm |
| Type de produit | Canopy Connection Kit |
| Profondeur (impériale) | 17.3 in. |
| Profondeur (métrique) | 43.9 cm |
| À utiliser avec (application) | Biosafety Exhaust |
Labconco™ Logic™ and Procedure Station Class II Type A2 Airflow Sensor
Designed to work with Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations. Allows display of inflow and downflow velocities on display screen. Select part number based on exhaust requirements. Requires installation and certifier calibration.
| Largeur (impériale) intérieure | 4 in. |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2 in. |
| Hauteur (métrique) | 5.1 cm |
| Type de produit | Airflow Sensor |
| Profondeur (impériale) | 4 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 10.2 in. |
| Largeur (impériale) extérieure | 4 in. |
| Comprend | Sensor and installation hardware |
| Largeur (métrique) extérieure | 10.2 in. |
| Profondeur (métrique) | 10.2 cm |