General Purpose Wipes
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (14)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers, 2-Ply
Easily wipe up liquid and dust. Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers can handle a variety of delicate tasks. Their anti-static dispensing reduces lint and electrostatic discharge and controls usage.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Delicate Task Wipe |
| Color | White |
| Material | Cellulose |
| Ply | 2-ply |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Prep™ Kimtex™ Wipers
Heavy-duty wiper for oil and solvent cleanups
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Heavy-duty Wiper |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | General-Purpose |
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X70 Foodservice Wipers
Combine superior performance and strength with guaranteed savings. Recent testing shows that WypAll™ Foodservice Towels made with Hydroknit™ Fast Absorbing Material wipe out some well-known foodservice towels. Sturdy enough for extended use. May be machine washed.
| Width (English) | 12.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 59.69 cm |
| Product Type | Wypall X70 Foodservice Towel |
| Length (English) | 23.5 in. |
| Material | Non-woven Polyproylene Cellulose |
| Width (Metric) | 31.75 cm |
| Dimensions (L x W) | 23.5 x 12.5 in. (59.69 x 31.75 cm) |
Fisherbrand™ Optik-Wipes™ Wipers
Cleanroom-grade cellulose and polyester blend cloth is soft and lint-free; won't scratch surfaces or fall apart like paper wipes
Fisherbrand™ Cheesecloth Miniwipes, 200 pk.
Each wipe is a folded 4 in. (10.2cm) square pad that unfolds to approximately 7 x 14 in.
Fisherbrand™ Clean-Wipes™
Cellulose and polyester blend cloth is soft and lint-free; will not scratch surfaces or fall apart like paper wipes.
| Width (English) | 6 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| For Use With (Equipment) | For cleaning or wiping optical parts, Glassware, electrodes, cuvettes and microscopes |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | For cleaning or wiping optical parts, glassware, electrodes, cuvettes and microscopes. |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (22.8 x 15.2 cm) |
Fisherbrand™ Lab Wipes
Highly absorbent and low-lint general purpose wipe for use throughout the clinical and research lab setting
Contec Wipe for Hand Drying, Absorbent, Disposable
Proper hand hygiene during garbing is critical to maintain compliance in cleanroom environments.
Berkshire Pro-Wipe™ SuperSorb
Pro-Wipe™ Supersorb is tough enough to be a rag replacement and clean enough to be used in a controlled manufacturing environment.
Berkshire™ Pro-Wipe™ All Purpose Cleaning Wipes
Pro-Wipe™ AP is an all purpose industrial rayon/polyester nonwoven wiper.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire Pro-Wipe™ SuperSorb Lite
Pro-Wipe™ Supersorb Lite is tough enough to be a rag replacement and clean enough to be used in a controlled manufacturing environment.
Berkshire Pro-Wipe™ SuperSorb Lite Dispenser box
Pro-Wipe™ Supersorb Lite is tough enough to be a rag replacement and clean enough to be used in a controlled manufacturing environment.
Berkshire Pro-Wipe™ SuperSorb Dispenser box
Pro-Wipe™ Supersorb is tough enough to be a rag replacement and clean enough to be used in a controlled manufacturing environment.