Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (14)
- (20)
- (1)
- (28)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safe and secure transport of standard microscope slides
| Slide Capacity | 5 |
|---|---|
| Type | Slide Mailer |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ 2-Place Cardboard Slide Holders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
2-Place Cardboard Slide Holders feature heavy cardboard construction.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Height (Metric) | 34 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 208 mm |
| Length (English) | 8.18 in. |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 175 mm |
| Device Holds | 100 Microscope Slides |
| Includes | Slide Inventory Sheet |
| Slide Capacity | 100 |
| Type | Slide Storage Box |
| Dimensions (L x W x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| Stackable | Yes |
| Closure Type | Hinged with Clasp |
Simport™ Scientific LockMailer™ Tamper Evident Slide Mailer
The LockMailer™ Tamper Evident Slide Mailer is a multi-purpose container for mailing, staining or storing microscope slides. Perfect for slide conveyors and specimen slide transport between the doctor's office and the lab.
Fisherbrand™ Microscope Slide Box Replacement Inventory Card
The Microscope Slide Box Replacement Inventory Card is great for record keeping, easy to write on, and removable so that you can conveniently reuse slide boxes.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 25 Place
Store and transport 25 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 25 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Includes | Slide Inventory Sheet |
|---|---|
| Height (Metric) | 35 mm |
| Slide Capacity | 25 |
| Type | Slide Storage Box |
| Dimensions (L x W x H) | 141 x 88 x 35 mm |
| Length (Metric) | 141 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| Stackable | Yes |
| Length (English) | 5.55 in. |
| Material | ABS |
| Closure Type | Friction-Fit Lid |
| Width (Metric) | 88 mm |
| Device Holds | 25 Microscope Slides |
Fisherbrand™ Two-Place Plastic Microscope Slide Mailer and Transporter
Rugged, reinforced plastic is strong and durable to prevent damage during transit
Fisherbrand™ Storage Rack for 50-Place and 100-Place Slide Box, Clear
Organized, visible, ready to access
| Type | Slide Storage System |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 2.2 x 1.7 x 0.6 in. |
| Device Holds | Cardboard Slide Trays |
Fisherbrand™ Cardboard Slide Tray
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and transport 20 or 30 standard microscope slides in sturdy cardboard folders. Cardboard Slide Trays feature recessed slots that protect specimens and thumb cuts for easy slide access. Disposable trays are ideal for short-term storage or slide transporting.
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Standard Microscope Slides (25 x 75 mm) |
| Trays | Yes |
| Material | Cardboard |
| For Use With (Application) | For storage or transport |
Heathrow Scientific™ Premium Plus Replacement Inventory Cards
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium Plus Replacement Inventory Cards designed to fit into the premium plus slide boxes.
Fisherbrand™ Microscope Slide Boxes with Numbered Slots
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and transport 25 or 100 slides safely with durable hinged cases. Fisherbrand™ Microscope Slide Boxes with Numbered Slots keeps standard microscope slides in secure slots that correspond to the numbered identification card. Stackable boxes close securely with latch lock.
| Includes | Numbered index card |
|---|---|
| Type | Slide Holder |
| For Use With (Equipment) | Standard Microscope Slides (25 x 75 mm) |
| Stackable | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Hinged lid with latch lock |
| Includes | Detachable lid |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microscope Slide |
| Material | Wood |
| Closure Type | Detachable |