Floor Model Rotors
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (47)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (10)
- (6)
- (37)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TCF-32 Continuous-Flow Rotors
Perform multi-liter processing applications that require high RCFs such as viral separations, particle isolations and vaccine production with the help of these rotors.
| Max. Speed | 32,000 rpm |
|---|---|
| Type | Continuous Flow Rotor |
| For Use With (Equipment) | Thermo Scientific™ Sorvall™ WX ultraCentrifuges |
| Max. RCF | 102,000 x g |
Thermo Scientific™ Adapters for HBB-6 Swinging Bucket Rotor
For use with the Thermo Scientific HBB-6 Swinging Bucket Rotor
Thermo Scientific™ Fiberlite F14-14 x 50cy for LYNX 4000 and 6000 Superspeed Centrifuges
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shorten set-up time and experience peace of mind that the rotor is secure with the Thermo Scientific™ Fiberlite™ F14-14 x 50cy Fixed-Angle Rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite F9-6 x 1000 LEX Fixed Angle Rotor for LYNX 6000 Superspeed Centrifuge
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shorten set-up time while providing peace of mind that the rotor is secure with Thermo Scientific™ Fiberlite™ F9-6 x 1000mL LEX Fixed Angle Rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F21-8 x 50y Fixed-Angle Rotor
Separate samples safely at maximal g-force using the fixed angle rotor with bioseal technology.
| Max. Speed | 21,000 rpm |
|---|---|
| Min. RCF | 16,299 x g |
| Max. Tube Diameter | 29 mm |
| Material | Carbon Fiber Composite |
| Max. RCF | 52,400 x g |
| Radius (Metric) | 106 mm |
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 34° |
| Max. Tube Length | 115 mm |
| Capacity | 8 x 50 mL |
| Radius (Metric) Min. | 33 mm |
| Biocontainment | Yes |
| K Factor | 669 |
| Net Weight | 9.9 lb. (4.49 kg) |
Thermo Scientific™ T-647.5 Fixed Angle Rotor
Enable large-volume pelleting with the T-647.5 Fixed Angle Rotor
Thermo Scientific™ Fiberlite F37L-8 x 100 Fixed Angle Rotor for WX+ Ultraspeed Centrifuges
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the required number of runs for high-volume separations with this ultraspeed carbon fiber rotor that features two additional tube cavities.
Thermo Scientific™ Fiberlite F20-12 x 50 LEX Fixed Angle Rotor for LYNX 4000 and 6000 Superspeed Centrifuges
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform subcellular separations using a Thermo Scientific™ Fiberlite™ F20-12 x 50 LEX Fixed-Angle Carbon Fiber Rotor, which features improved ergonomics and advanced performance.
Thermo Scientific™ Fiberlite F6-10 x 1000 LEX Carbon Fiber Rotor (for BIOS A Large-Capacity Centrifuge)
Accelerate bioprocessing with the 10-liter capacity and an RCF of up to 12,000 x G of the Thermo Scientific™ Fiberlite™ F6-10x1000 LEX rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite F50L-24 x 1.5 for WX+ Ultraspeed Centrifuges
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve high maximum RCF and 14-place capacity with the Thermo Scientific™ Fiberlite™ F50L-24 x 1.5mL Fixed-Angle Rotor.
Thermo Scientific™ Centrifuge Buckets for BIOFlex HC
Thermo Scientific™ Centrifuge Buckets are designed for use with BIOFlex HC.
Thermo Scientific™ LH-4000W 8 x 500 mL Windshielded Swinging Bucket Rotor
Support a diverse array of sample processing applications without the need to modify existing protocols.
| For Use With (Equipment) | Thermo Scientific Sorvall RC 4 Series, Cryofuge 5500i and Multifuge 4 Large Capacity Centrifuges |
|---|---|
| Biocontainment | Yes |
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F14-6 x 250y Fixed Angle Rotor
Process large volumes with the six-place, 250 mL fixed angle rotor.
| Max. Speed | 14,000 rpm |
|---|---|
| Description | Fiberlite F14-6 x 250y Fixed Angle Rotor |
| Min. RCF | 8,122 x g |
| Max. Tube Diameter | 62 mm |
| Material | Carbon Fiber Composite |
| Max. RCF | 30,100 x g |
| Radius (Metric) | 137 mm |
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 23° |
| Max. Tube Length | 135 mm |
| Capacity | 6 x 250 mL |
| Radius (Metric) Min. | 37 mm |
| Biocontainment | Yes |
| K Factor | 1690 |
| Net Weight | 15.5 lb. (7.03 kg) |
Thermo Scientific™ S50-A Fixed Angle Rotor for MTX and MX Plus Micro-Ultracentrifuges
Receive 66% larger total capacity compared to similar products with the Thermo Scientific™ 550-A Fixed Angle Rotor, which performs at 50,000rpm.