Rockers and Rotators
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (36)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (12)
- (5)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 3D Platform Rotator
Provides smooth orbital motion for mixing in culture flasks, dishes, plates and tubes.
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
|---|
Fisherbrand™ Open-Air Rocking Shakers
Ideal for cell culture work and suitable to be used in a variety of environmental conditions.
Fisherbrand™ Open Air Rockers
Ideal for cell culture work and are designed to be used in a variety of environmental conditions
Fisherbrand™ Nutating Mixers - Fixed Speed
Delivers gentle uniform mixing of fluids in tubes, plates, culture flasks and dishes
| Includes | Dimpled rubber mat; 6 tube securing bands |
|---|---|
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Material | Aluminum Platform |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Microplate Shakers with 4-Place Platform
For life science, immunoassay. shaking ELISA plates, staining cells for flow cytometry,shaking plates in cold room, food and beverage, histamine in cheese, vitamins in milk testing applications
| Load Bearing Capacity (Metric) | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 415 x 293 x 143mm |
| Speed Control Accuracy | Speed Accuracy: ±1 rpm |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Orbit | 2.5 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Material | Aluminum Platform |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 150 to 1000 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 320 x 260 mm |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Heat Only Thermal Mixer II
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For precise sample preparation when working with DNA, RNA, plasmids, cultures and enzymatic reactions.
Fisherbrand™ Digital Bottle Roller
Maximize valuable bench space — compact, adjustable speed unit, capable of rolling multiple tube and bottle sizes
| Load Bearing Capacity (English) | 22 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 9.8 kg |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Voltage | 100/240 V |
| Rocking Angle | 0 to 12°, Adjustable |
| Speed Range | 5 to 120 rpm |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Nutating Mixers - Variable Speed
Delivers gentle uniform mixing of fluids in tubes, plates, culture flasks and dishes
| Description | 20° Tilt Nutating Mixer - Variable Speed |
|---|---|
| Length (Metric) | 415 mm |
| Length (English) | 16.3 in. |
| Width (Metric) | 293 mm |
| Length (English) Platform | 12 in. |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Length (Metric) Platform | 306 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Warranty and Service Offering | 2 Years |
| Amperage | 1 A |
| Shipping Weight (English) | 13.2 lb. |
| Height (English) | 10.7 in. |
| Shipping Weight (Metric) | 6 kg |
| Width (English) Platform | 10.5 in. |
| Height (Metric) | 273 mm |
| Load Bearing Capacity (English) | 1.8 lb. |
| Electrical Requirements | 100/240 V, 1 A, 9.5 W, 50/60 Hz |
| Alarms | Audible and Visual |
| Rocking Angle | 20° |
| Material | Aluminum Platform |
| Width (Metric) Platform | 266 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 0.8 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 16.3 x 11.5 x 10.7 in.(415 x 293 x 273 mm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C, usable in non-CO2 incubators, refrigerators and chambers |
| Speed Range | 2 to 60 rpm |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Multi-Platform Shaker
Provides a smooth, quiet horizontal orbital motion for mixing in bottles, flasks and beakers
| Includes | Aluminum Platform |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 9.9 lb. |
| No. of Positions | 6 |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 4.5 kg |
| Speed Control Accuracy | Speed Accuracy: ±1 rpm |
| Timer Range | 0 min. to 99:59 hr. |
| Orbit | 10 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 50 to 450 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 310 x 284 mm |
| Holds | 250mL Flask |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Isotemp™ Shake Touch High Speed Shakers
Includes block for 24 x 1.5mL microtubes, removable rack and cover.
| Accuracy | ±2% |
|---|---|
| Timer Range | 1 min. to 99:59 hr. |
| Orbit | 3 mm |
| Speed Range | 300 to 3000 rpm |
| Display | LCD |
Axygen™ Microtube Shaker
This benchtop shaking incubator allows for uniform heating, cooling, and mixing of precious life science samples.
OHAUS™ Waving Incubating Shaker
OHAUS™ Incubating Waving Shakers provide accurate, repeatable results and are designed to incubate samples from 5° above ambient to 65°C
| Shipping Weight (Metric) | 16.4 kg |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 9.92 lb. |
| Orbit | 10 mm |
| Controller Type | LED |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 383 x 284 x 130 mm (15.1 x 11.2 x 5.1 in.) |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| Dimensions (LxW) Platform | 310 x 284 mm (12.2 x 11.2 in.) |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 4.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 487 x 387 x 264 mm (19.2 x 15.2 x 10.4 in.) |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm (≤100 rpm), ±1% (101 to 500 rpm) |
| Timer Range | 1 min. to 99:59 hr., Continuous |
| Product Type | Digital Mini Rotator |
| Model | Digital Mini Rotator |
| Amperage | 40 VA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE, RoHS |
| Shipping Weight (English) | 36.2 lb. |
| Speed Range | 50 to 500 rpm |
| Display | LED |