Disposable Test Tubes
- (129)
- (2)
- (7)
- (32)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (56)
- (75)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (21)
- (6)
- (2)
- (10)
- (5)
- (26)
- (21)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (11)
- (14)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (1)
- (1)
- (97)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (95)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (70)
- (84)
- (4)
- (10)
- (8)
- (1)
- (99)
- (1)
- (1)
- (190)
- (44)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Round-Bottom Polystyrene Test Tubes Without Cap
Fisherbrand™'s round bottom tubes provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Not Included |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Round-Bottom Polystyrene Test Tubes With Cap
Fisherbrand™ round-bottom tubes provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Round-Bottom Polypropylene Test Tubes Without Cap
Fisherbrand™'s round bottom tubes provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Color | Translucent |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Not Included |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Round Bottom Disposable Borosilicate Glass Tubes with Plain End
Use these tubes for tissue culture and clinical chemistry applications. Fisherbrand™ Disposable Borosilicate Glass Tubes with Plain End are made of borosilicate glass to reduce pH changes and contaminants potentially leached from soda lime glass.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Disposable Culture Tube |
| Packaging | Tray |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | KIM-KAP |
| Label Type | None |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PYREX™ Disposable Round-Bottom Rimless Glass Tubes
Manufactured from borosilicate glass to reduce pH changes and contaminants. Corning™ PYREX™ Disposable Round-Bottom Rimless Glass Tubes are designed for both tissue culture and general bacteriological work.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With | For tissue culture work and general bacteriological use |
| Product Type | Culture Tube |
| Packaging | Bulk |
| Graduated | No |
| Label Type | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Rimmed | No |
Falcon™ Round-Bottom Polystyrene Test Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of optically clear polystyrene for easy viewing of sample. Falcon™ Round-Bottom Polystyrene Tubes are widely used and referenced in laboratory protocols.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | 1400 x G |
| Product Type | Test Tube |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Polystyrene |
| Length (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Diameter (Metric) | 16 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Product Type | Test Tube |
|---|
Globe Scientific 13 x 75mm Test Tubes
Molded from premium-grade polystyrene for clarity, or polypropylene for impact strength and stability to common acids, alkalis and solvents
| Length (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Diameter (Metric) | 13 mm |
| Capacity (Metric) | 5 mL |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
Caplugs™ (Evergreen Scientific) Test Tubes-R-Us™ General Purpose Polypropylene Test Tubes
Precision molded from premium-grade plastics—ideal for routine laboratory analyses and procedures
| For Use With | Polypropylene tubes are more chemically resistant and are appropriate for use with organic solvents and stronger acids (except oxidizing acids) and alkalis, alcohols, chlorinated and aromatic hydrocarbons (except xylene) and ketones |
|---|---|
| Product Type | General Purpose Test Tube |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Not Included |
| Sterility | Non-sterile |
| For Use With | Ideal for tissue culture procedures |
|---|---|
| Product Type | Culture Tube |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Non-Sterile Plastic Culture Tubes, Clear polystyrene
Extra-heavy wall construction is ideal for numerous testing applications
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With | Ideal for numerous testing applications |
| Product Type | Culture Tube |
| Color | Clear |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Not Included |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Round-Bottom Polypropylene Test Tubes With Cap
Fisherbrand™'s round bottom tubes provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Test Tube |
| Color | Translucent |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Snap Cap |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Borosilicate Glass Culture Tubes
Borosilicate glass culture tubes. Ideal for a variety of applications.