Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (57)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
Filtered Search Results
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 68 cm |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Weight (Metric) | 39 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
| Weight (Metric) | 24 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 35 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 23 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 36 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 13 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Type | SD Compact Bench Scale |
|---|---|
| Format | Kilogram, pound |
| Battery Life | 360 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Battery Type | 3 C Alkaline |
OHAUS™ Catapult™ 1000 Scales
Economical, compact shipping scales. OHAUS Catapult 1000 Scales are easy to hold and transport with its lightweight, battery operation, and built in handles.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 26.6 cm |
| Length (English) | 10.47 in. |
| Width (English) Pan | 12.44 in. |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Includes | Integrated carry handles and battery power, software for weighing, display hold and dynamic weighing, two mechanical switch, AC power adapter, Rubber non-slip feet |
| Format | Kilogram, pound |
| Battery Life | 300 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 31.6 cm |
| Length (English) Pan | 11 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, UL/CSA (adapter), FCC, CE Safety EN60950, EMC EN61326, 2002/96/EC |
| Length (Metric) Pan | 28 cm |
| Weight (Metric) | 1.5 kg |
| Height (English) | 2.36 in. |
| Height (Metric) | 6 cm |
| Automation Interface | 2 Mechanical switch |
| Stabilization Time | <2 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Battery Type | 3 C |
| Type | Catapult™ 1000 Series Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 10.47 x 12 x 2.36 in. (26.6 x 30.5 x 6 cm) |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Weight (English) | 3.5 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
OHAUS™ Valor™ 3000 Xtreme Portable Scale
Compact portioning scale offers high precision and extreme durability for the harshest environments
| Height (Metric) | 7.7 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/120 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 7.3 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Automation Interface | 3 Mechanical switch |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (Metric) | 18.6 cm |
| Battery Type | 4 C |
| Type | Valor™ 3000 Xtreme Portable Food Portioning Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Format | Gram, kilogram, pound, pound: ounce (fractional), fluid ounce (Water) |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 3 in. |