Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (57)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (160)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (12)
- (3)
- (4)
- (7)
- (5)
- (1)
- (18)
- (5)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (3)
- (36)
- (4)
- (21)
- (31)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Alimentation électrique | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
|---|---|
| Type de protection | IP54 |
| Temps de stabilisation | 1 sec. |
| Plage | 2% or 10% of Capacity |
| Structure | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS™ Ranger™ Count 3000 Counting Scales
High-precision dedicated counting scale with advanced software for counting and packaging parts
| Longueur (métrique) du bac | 22.5 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 4.6 in. |
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Interface d’automatisation | 8 Function, 12 numeric mechanical keys |
| Longueur (impériale) du bac | 8.9 in. |
| Dimensions (L x l x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 30.9 x 11.7 cm) |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Type de batterie | Rechargeable lead acid |
| Longueur (impériale) | 12.9 in. |
| Largeur (métrique) du bac | 30 cm |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Legal for Trade | Class III |
| Largeur (impériale) du bac | 11.8 in. |
| Tension | 100/240 V |
| Largeur (impériale) | 12.2 in. |
| Poids (métrique) | 4.2 kg |
| Longueur (métrique) | 32.7 cm |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Étalonnage | External, with user selectable calibration weight value |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | RS232 |
| Alimentation électrique | 100/240 V 50/60 Hz |
| Type | Ranger™ Count 3000 Counting Scale |
| Hauteur (métrique) | 11.7 cm |
| Largeur (métrique) | 30.9 cm |
| Poids (impériale) | 9.2 lb. |
| Temps de stabilisation | 1 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Autonomie de la batterie | 210 Hr. |
| Comprend | AC power, integrated carrying handle |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Type de protection | IP68 immersion/IP69K washdown |
| Legal for Trade | Class III/IIIL/IIIHD |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 18 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Temps de stabilisation | Within 1 second |
| Linéarité | ±2 d |
| Structure | Stainless Steel (316) |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 10 x 10 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x l) | 10 x 10 in. |
| Matériau | All Stainless Steel |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Type | Legal For Trade |
| Largeur (métrique) | 45 cm |
| Format | 13.8 in. Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 9 kg |
Ohaus™ Courier 3000 Shipping Scale, Model i-C31M200R
User-friendly basic low-profile scale for general shipping and veterinary applications.
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
| Longueur (métrique) du bac | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | NSF, USDA-AMS |
| Longueur (impériale) du bac | 9.65 in. |
| Matériau | Stainless Steel (Platform) |
| Dimensions (L x l x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Étalonnage | External Digital Calibration Software |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
| Type de batterie | 4 D, Sold Separately |
| Température (impériale) en fonctionnement | 32°F to 104°F |
| Alimentation électrique | AC Power Adapter, Included |
| Type | Compact Bench Scale |
| Largeur (métrique) du bac | 190 mm |
| Poids (impériale) | 5.5 lb. |
| Largeur (impériale) du bac | 7.48 in. |
| Température (métrique) en fonctionnement | 0°C to 40°C |
| Temps de stabilisation | ≤ 2 sec. |
| Autonomie de la batterie | Up to 1500 Hours |
| Comprend | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Modes de pesée | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Structure | ABS Housing |
| Profondeur (métrique) | 260 mm |
| Poids (métrique) | 2.5 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Largeur (métrique) | 68 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 18 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 39 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Largeur (métrique) | 78 cm |
| Legal for Trade | Class III |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 10 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 24 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 24 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |