Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (57)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (160)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (12)
- (3)
- (4)
- (7)
- (5)
- (1)
- (17)
- (5)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (3)
- (36)
- (4)
- (21)
- (31)
- (8)
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 36 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 13 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Type | SD Compact Bench Scale |
|---|---|
| Format | Kilogram, pound |
| Battery Life | 360 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Battery Type | 3 C Alkaline |
OHAUS™ Valor™ 3000 Xtreme Portable Scale
Compact portioning scale offers high precision and extreme durability for the harshest environments
| Height (Metric) | 7.7 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/120 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 7.3 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Automation Interface | 3 Mechanical switch |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (Metric) | 18.6 cm |
| Battery Type | 4 C |
| Type | Valor™ 3000 Xtreme Portable Food Portioning Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Format | Gram, kilogram, pound, pound: ounce (fractional), fluid ounce (Water) |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 3 in. |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Food-Processing Bench Scales
Water resistant and rapid response food scale. The OHAUS™ Valor 2000 Compact Food-Processing Bench Scale is ideal for use in both dry or washdown environments.
| Protection Class | IPX8 Washdown |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
| Battery Life | Typically 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Display Type | LED |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 10% to 90% relative humidity non-condensing |
| Range | -10% to 10% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 10 x 10 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Length (Metric) | 48 cm |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | All Stainless Steel |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | 13.8 in. Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Bench Scales
Reliable and durable scale that will increase food weighing and proportioning productivity
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | AC Power, Rechargeable Battery |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Built-in RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12-46), (Class 3, nmax 3000), CSA-C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1, NSF/ANSI 169, NSF/ANSI /3-A 14159-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IP43 |
| Type | Valor™ 7000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scale
Ranger™ 7000 Compact Scale for even the most complex industrial applications.
OHAUS™ Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale is ideal for general weighing, simple counting and checkweighing applications in damp environments, or when washdown cleaning is required.
| Protection Class | IP66 |
|---|---|
| Battery Life | 100 hr. |
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | AC Power (Included), Rechargeable Battery (Included) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Length (Metric) | 117 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
| Weight (Metric) | 52 kg |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Protection Class | IP68 immersion/IP69K washdown |
|---|---|
| Type | Bench Scales |
| Legal for Trade | Class III/IIIL/IIIHD |
| Display Type | Backlit LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 31.5 in. |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |