Balances de paillasse
- (4)
- (1)
- (50)
- (6)
- (47)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Hauteur (métrique) | 24 cm |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 18 in. |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Bench Scales
Reliable and durable scale that will increase food weighing and proportioning productivity
| Longueur (métrique) du bac | 22.5 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 4.6 in. |
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12-46), (Class 3, nmax 3000), CSA-C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1, NSF/ANSI 169, NSF/ANSI /3-A 14159-1 |
| Longueur (impériale) du bac | 8.9 in. |
| Dimensions (L x l x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Type de batterie | Internal rechargeable lead acid battery |
| Longueur (impériale) | 12.9 in. |
| Largeur (métrique) du bac | 30 cm |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Largeur (impériale) du bac | 11.8 in. |
| Tension | 100/240 V |
| Largeur (impériale) | 12.2 in. |
| Poids (métrique) | 4.2 kg |
| Longueur (métrique) | 32.7 cm |
| Type de protection | IP43 |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Étalonnage | External, with user selectable calibration weight value |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Built-in RS232 |
| Alimentation électrique | 100/240 V 50/60 Hz |
| Type | Valor™ 7000 Compact Bench Scale |
| Hauteur (métrique) | 11.7 cm |
| Largeur (métrique) | 31.1 cm |
| Poids (impériale) | 9.2 lb. |
| Temps de stabilisation | 1 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Autonomie de la batterie | 210 Hr. |
| Comprend | AC Power, Rechargeable Battery |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 10 x 10 in. |
| Matériau | All Stainless Steel |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 9 kg |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
The Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged design and stainless steel indicator with tactile keys, multicolor backlit LCD display, and built-in rechargeable battery.
| Type de batterie | Rechargeable |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Matériau | Stainless Steel |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Autonomie de la batterie | 100 hr. |
| Type d’affichage | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
The Valor™ 7000 Compact Scale is an adaptable multi-functional scale that improves productivity and handles demanding applications.
OHAUS Ohaus Scale Corp
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Available in both stainless steel and plastic housing designs, the Valor™ 2000 Compact Scale offers large LED front and rear displays, food safety and puncture resistant keypads, making it ideal for use in dry or washdown environments.
| Longueur (métrique) du bac | 190 mm |
|---|---|
| Type de protection | IPX8 |
| Longueur (impériale) du bac | 7.5 in. |
| Capacité | 30 kg, 60 lb. |
| Linéarité | ±5 g |
| Type d’affichage | Dual Red LED Display |
| Type de batterie | Rechargeable |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F, 90% RH, Non-condensing |
| Type | Compact Scale |
| Largeur (métrique) du bac | 242 mm |
| Matériau du corps | Stainless Steel |
| Largeur (impériale) du bac | 9.5 in. |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C, 90% RH, Non-condensing |
| Précision affichage | 5 g |
| Temps de stabilisation | 0.5 sec. |
| Autonomie de la batterie | 50 hr. |
| Comprend | AC Adapter, Rechargeable Battery |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
T72xW Indicator is an advanced performance stainless steel indicator with external device control capabilities.
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Hauteur (métrique) | 36 cm |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 12 x 12 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 9 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x l) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Type | Legal For Trade |
| Hauteur (métrique) | 37 cm |
| Largeur (métrique) | 45 cm |
| Legal for Trade | Class III |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 11 kg |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Type de batterie | 4 C |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Dimensions (L x l) de la plateforme | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Matériau | Stainless Steel |
| Poids (impériale) | 3.1 lb. |
| Température (métrique) en fonctionnement | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Dimensions (L x l x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Autonomie de la batterie | 50 hr. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 1.4 kg |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Type de batterie | Rechargeable |
|---|---|
| Type de protection | IP65 |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Autonomie de la batterie | 58 Hr. |
| Comprend | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Modes de pesée | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Type | Bench Scales |
| Legal for Trade | Class III |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’affichage | Digital |
OHAUS™ Ohaus Scale Corp
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Type de batterie | Rechargeable, Disposable |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Autonomie de la batterie | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Type d’affichage | 7-segment Multi-color Backlit LCD |