Balances and Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ School Balance
Ideal teaching tool to introduce students to precision mass measurement. OHAUS School Balances measure small items such as paper clips, marbles and coins, as well as heavier objects such as books.
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 3.1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Battery Type | 4 C |
| Dimensions (LxW) Platform | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Weight (Metric) | 1.4 kg |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale is ideal for general weighing, simple counting and checkweighing applications in damp environments, or when washdown cleaning is required.
| Protection Class | IP66 |
|---|---|
| Battery Life | 100 hr. |
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | AC Power (Included), Rechargeable Battery (Included) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Length (Metric) | 117 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
| Weight (Metric) | 52 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Protection Class | IP65 |
|---|---|
| Includes | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Battery Life | 58 Hr. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
| Battery Type | Rechargeable |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Gold Series Pocket Scales
Perfect for weighing jewelry, coins and small parts. OHAUS Gold Series Pocket Scales have large backlit LCD display and external calibration.
| Height (Metric) | 2 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4.3 in. |
| Length (Metric) | 7.5 cm |
| Length (English) | 2.9 in. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Battery Type | 2 AAA |
| Includes | Plastic |
| Repeatability | ±3 g |
| Type | Gold Series Pocket Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 2.9 x 4.3 x 0.79 in. (7.5 x 11 x 2 cm) |
| Format | Gram, ounce, carat, Grain |
| Display Type | LCD |
| Linearity | ±3 g |
| Temperature Range (English) | 50°F to 77°F |
| Weight (English) | 0.16 lb. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, AS/NZS4251.1, AS/NZS4252.1, CE |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 25°C |
| Weight (Metric) | 0.076 kg |
| Height (English) | 0.79 in. |
OHAUS™ Ranger™ Count 3000 Counting Scales
High-precision dedicated counting scale with advanced software for counting and packaging parts
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 30.9 cm |
| Includes | AC power, integrated carrying handle |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Automation Interface | 8 Function, 12 numeric mechanical keys |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Rechargeable lead acid |
| Type | Ranger™ Count 3000 Counting Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 30.9 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Ranger™ Count 4000 Counting Scale
For variety of industrial weighing, counting, and measurement needs
| Width (English) | 12.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (Metric) | 31.5 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 22.5 x 30 cm |
| Includes | Stainless steel platform, sealed front panel, menu lockswitch, up front level indicator, adjustable leveling feet, selectable environmental and auto-print settings, stability indicator, overload and underload indicators, low battery indicator, auto shut-o |
| Battery Life | 210 hours continuous use with 12 hour recharge time |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | 3 Window, LCD with White Backlight, 6-digit, 7-segment |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Connection Type | Standard RS232 with optional Ethernet, second RS232 and USB |
| Weight (Metric) | 5.9 kg |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Height (Metric) | 12.2 cm |
| Construction | Stainless steel platform, Die cast aluminum housing |
| Keypad Type | 8 function, 12 numeric mechanical keys |
| Automation Interface | Built-in RS232, optional 2nd platform, 2nd RS232, USB, Ethernet |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | Die-cast Sealed Metal Housing and Slip-resistant Rubber Feet |
| Calibration | External, with user-selectable calibration weight |
| Range | Zero range: 4% or 20% of full scale capacity; Tare range: Full capacity by subtraction |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ Count 4000 Count Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 32.7 x 31.5 x 12.2 cm (12.9 x 12.4 x 4.8 in.) |
| Frequency | 50/60 Hz internal universal power supply |
| Weight (English) | 13 lb. |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Weighing Modes | kg, lb, g, oz, lb:oz |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Protection Class | IP68 immersion/IP69K washdown |
|---|---|
| Type | Bench Scales |
| Legal for Trade | Class III/IIIL/IIIHD |
| Display Type | Backlit LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 31.5 in. |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |