Balances and Scales
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Analytical Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Height (Metric) | 345 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC (±10%) |
| Length (Metric) | 317 mm |
| Readability | 0.1 mg |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Width (Metric) | 219 mm |
| Includes | Weighing pan, Pan support, Power supply unit with country-specific adapters, Draft shield, For models with analytical draft shield |
| Repeatability | 0.1 mg |
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Analytical Balances |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
OHAUS™ School Balance
Ideal teaching tool to introduce students to precision mass measurement. OHAUS School Balances measure small items such as paper clips, marbles and coins, as well as heavier objects such as books.
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 12 x 12 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 12 in. (305 x 305 mm) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Protection Class | IP65 |
|---|---|
| Includes | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Battery Life | 58 Hr. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
| Battery Type | Rechargeable |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 24 in. |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Electrical Requirements | AC Power Adapter, Included |
|---|---|
| Construction | ABS Housing |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤ 2 sec. |
| Material | Stainless Steel (Platform) |
| Calibration | External Digital Calibration Software |
| Width (English) Pan | 7.48 in. |
| Battery Type | 4 D, Sold Separately |
| Includes | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Type | Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Battery Life | Up to 1500 Hours |
| Display Type | Backlit LCD |
| Depth (Metric) | 260 mm |
| Width (Metric) Pan | 190 mm |
| Length (English) Pan | 9.65 in. |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
| Certifications/Compliance | NSF, USDA-AMS |
| Length (Metric) Pan | 245 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Type | SD Compact Bench Scale |
|---|---|
| Format | Kilogram, pound |
| Battery Life | 360 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Battery Type | 3 C Alkaline |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Valor™ 3000 Xtreme Portable Scale
Compact portioning scale offers high precision and extreme durability for the harshest environments
| Height (Metric) | 7.7 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/120 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 7.3 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Automation Interface | 3 Mechanical switch |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (Metric) | 18.6 cm |
| Battery Type | 4 C |
| Type | Valor™ 3000 Xtreme Portable Food Portioning Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Format | Gram, kilogram, pound, pound: ounce (fractional), fluid ounce (Water) |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 3 in. |