Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Immobilon ECL Ultra Western HRP Substrate
MilliporeSigma™ Immobilon ECL Ultra Western HRP Substrate excels in all Western and dot/slot/spot blotting applications. Compatible with both PVDF and nitrocellulose membranes, as well as all commonly used buffers and blocking reagents.
| For Use With (Application) | Western blotting, HRP |
|---|
MilliporeSigma™ Immobilon™-P Blotting Sandwiches
Immobilon-P membrane interleaved with blotting paper, for standard tank transfer procedures.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material | PVDF |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
MilliporeSigma™ Immobilon-Ny+ Membrane, Charged Nylon, 0.45 μm
For nucleic acid blotting and screening
Invitrogen™ Invitrolon™ PVDF/Filter Paper Sandwiches, 0.45 μm, 8.5 x 13.5 cm
Make blotting of E-PAGE™ Gels easier and more efficient
Invitrogen™ Low Fluorescence PVDF Membranes
Invitrogen™ Low Fluorescence PVDF Membranes are optimized to provide exceptional performance in western blot, fluorescent total protein normalization, and dot blot applications.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.3 μm |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Material | PVDF |
| For Use With (Application) | Western Blotting |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, mini
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Material | Nitrocellulose |
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, midi, low-fluorescence PVDF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen Low Fluorescence PVDF Membranes exhibit exceptionally low autofluorescence across all commonly used fluorescent imaging channels. Low fluorescent background enhances signal-to-noise ratios, resulting in more sensitive, higher quality and more reliable western blot data.
Invitrogen™ SureLock™ Tandem Midi Welcome Pack, nitrocellulose
The Invitrogen SureLock Tandem Midi Welcome Pack, nitrocellulose, is designed specifically for electrophoresis and wet transfer of Invitrogen pre-cast midi gels using nitrocellulose transfer membranes.
Invitrogen™ Power Blotter Welcome Pack
Get rapid and efficient semi-dry protein transfer with the Invitrogen™ Power Blotter.
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8.3 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | 8 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, regular size
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Material | Nitrocellulose |