Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Pink
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Pink are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Pink |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Thermal Transfer Printer Labels, Circular
Circular printable labels for thermal transfer printers
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Circle |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 2000/Roll |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Laboratory identification, vial top |
| Width (English) Printable Area | 25.40 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +158°F |
| No. per Pack | 2000 Sets / Roll |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | 2005/618/EC |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +70°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L2 Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L2 Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ GlobalMark™ Indoor/Outdoor Grade Vinyl (B-595) Tapes, Orange
Conform well to irregular, curved, rough and highly textured surfaces. Brady™ GlobalMark™ Indoor/Outdoor Grade Vinyl (B-595) Tapes are perfect for harsh, industrial environments.
| Description | Suggested Ribbon Series: R10000 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ Label Maker |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Orange |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Vinyl Film (B-595) |
| For Use With (Application) | Arc Flash Labels; Arrow Tape; Pipe and Valve Marking; Safety and Compliance ID; Visual Workplace Labeling; Warehouse Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Pre-Cut Overlaminate Label - Clear
Pre-cut overlaminate is an easy and affordable way to protect your printed and write-on labels without heat, electricity or messy chemicals.
Brady™ BBP™ Repositional Vinyl Film
BBP™ Repositional Vinyl Film (B-581) is a durable, flexible, high gloss material ideal for indoor marking where frequent repositioning is required.
| Length (Metric) | 30.48 m |
|---|---|
| Life Span | 5 Years |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Ideal for temporary, Removable and repositionable labels, like 5S and lean inventory label |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Film |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.005 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Repositionable,Pressure-sensitive |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with NFPA Diamonds only
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | For quickly creating NFPA and color bar labels, allows printer to produce 5-color chemical labels in a single print pass, Indoor/outdoor grade material withstands exposure to moisture, chemicals and handling |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ RTK Pictogram Labels, Corrosive
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Thickness (English) | 0.004 in. |
|---|---|
| Display Text | Corrosive |
| Color | White,Blue |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) with Cuttable Supply
Suitable for continuous-style labels and ideal for multi-up, cut labels in basic rectangular and round shapes only. Brady GlobalMark Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) features permanent adhesive
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Sky Blue
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Sky Blue are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Sky Blue |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Corner Marks
Durable tape perfect for marking skid and pallet storage areas, as well as other designated areas
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | L-shaped |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |