Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ Hazardous Material Label, Legend: CONTAINS ASBESTOS…...CANCER AND LUNG DISEASE HAZARD
Used to identify hazardous material storage. Brady™ Hazardous Material Labels send a clear message to workers when asbestos is present.
| Shape | Square |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | DANGER: CONTAINS ASBESTOS FIBERS AVOID CREATING DUST CANCER AND LUNG DISEASE HAZARD |
| Color | Black,Red,White |
| Material | Vinyl Film (B-7569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Chemical, Biohazard & Hazardous Material Labels - Coated Paper
Coated Paper (B-235) features surface printed graphics on semi gloss paper label stock making it ideal for general label applications.
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: DANGER, Legend: Watch your hands and fingers
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Purple
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP™85, PowerMark™ Printer |
| Color | Purple |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ Hazardous Waste Label: NON-REGULATED LABEL
Identify hazardous waste materials for transportation off-site. Brady™ Hazardous Waste Labels are made of vinyl and comply with all current federal regulations regarding identification of hazardous waste material transportation.
| Shape | Square |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | NON-REGULATED WASTE |
| Color | White,Blue |
| Material | Vinyl (B-7569) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 6 x 6 in. |
Brady™ Lasertab™ Laser Printable Labels, Metallized Polyester (B-773)
Used to identify property from components to finished products. Brady™ LASERTAB™ Laser Printable Labels are made of polyester material that allow printed information and barcodes/data codes to remain legible and scannable when subjected to harsh environments.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0051 in. |
| Color | Silver |
| Material | Metallized Polyester (B-773) |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | UL Recognized, CSA Accepted, Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Paper Label Tape for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Low cost and high contrast, these InkJet-receptive paper labels offer excellent smear resistance for economical light-duty identification.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Color | White |
| Length (English) | 150 ft. |
| Languages | No Text |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | General Identification, Barcode Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0047 in. |
| Temperature Range (English) | -40 °F to 140 °F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Container Label: LACQUER THINNER
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ B30 Series ToughWash™ Polyester Labels
Enables printers with XY cutters to cut custom shapes or multiple labels out of a single continuous roll
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Description | Label |
| For Use With (Equipment) | BBP™30 Label Printer, BBP™31 Sign and Label Printer, BBP™33 Label Printer, BBP™35 Mutli-Color Sign and Label Printer, BBP™37 Color & Cut Sign and Label Printer |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Size (English) | 50 ft. x 4 in. (L x W) |
Brady™ Open 1 in. Core Self-Laminating Vinyl Labels - Clear/White
Self-Laminating Vinyl (B-427) is an excellent material for wire and cable identification. This material has good clarity, conformability and is self-extinguishing.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Roll |
| Description | Label |
| Color | Clear/White |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000; ASTM D 2979; ASTM G 155; UL Recognized |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ LASERTAB™ Laser Printable Labels, B-707 Polyester
Designed for use with laser printers. Brady LASERTAB Laser Printable Labels are made of B-707 polyester.
| Print Technology | Laser |
|---|---|
| Description | Chemical, humidity, smear, UV and weather-Resistant |
| Material | Polyester (B-707) |
| For Use With (Application) | Asset tracking, Component and equipment labelling, Data and telecommunications labelling, General identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.117 mm |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | Laser Printers |
| Thickness (English) | 0.0046 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +267°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | UL Recognised; CSA Accepted |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +130°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |