Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Brady™ Ultra Aggressive Adhesive Multipurpose Die-cut Polyester Label Tape for M6/M7 Printers
ToughBond™ Ultra Aggressive Polyester is ideal for labeling products and general ID and can be applied to powder coated, smooth, textured or irregular surfaces.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Rubber |
| Certifications/Conformité | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, UL Recognized |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Sans latex | No |
| Matériau | Polyester |
| À utiliser avec (application) | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +120°C |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +248°F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.102 mm |
Brady™ WorkHorse™ Series Open 1 in. Core Solvent Resistant Polypropylene Labels - White
White B-425 thermal transfer printable polypropylene labels ideal for labeling applications requiring excellent solvent resistance and print performance.
| Hauteur (impériale) | 1 in. |
|---|---|
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, Halogen Free (DIN VDE 0472 part 815), UL Recognized |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | BBP™12 Label Printer, BBP™11 Label Printer, BRADY 1244 Series Label Machine; BRADY 1344 Series Label Machine |
| Description | Label |
| Matériau | Polypropylene |
| Étiquettes par rangée | 1 |
| Forme | Rectangle |
| Couleur | White |
| Format | Roll |
| Épaisseur (impériale) | 4.6 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hauteur (impériale) de la zone imprimable | 1 in. |
| Quantité | 1500/Roll |
| Comprend | Roll of 1500 Labels |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.1143 mm |
Brady™ Cabinet Labels: KEEP FIRE AWAY
Clearly identify location of chemicals, safety equipment, and other supplies in cabinets and storage areas. Brady™ Cabinet Labels are designed for any size cabinet, including single door cabinets and low capacity cabinets.
| Couleur | Red,Yellow |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Description | Laminated |
| Matériau | Self-adhesive Polyester (B-302) |
| Épaisseur (impériale) | 0.01 in. |
| Quantité | 1 Ea. |
| Afficher le texte | KEEP FIRE AWAY |
| Forme | Rectangle |
Brady™ Thermal Transfer Printer Labels, Circular
Circular printable labels for thermal transfer printers
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| Certifications/Conformité | 2005/618/EC |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Nb par paquet | 2000 Sets / Roll |
| Matériau | Polypropylene |
| Étiquettes par rangée | 1 |
| Largeur (impériale) de la zone imprimable | 25.40 mm |
| Forme | Rectangle with Circle |
| À utiliser avec (application) | Laboratory identification, vial top |
| Couleur | White |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -80°C |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +70°C |
| Quantité | 2000/Roll |
| Largeur (impériale) | 1 in. |
| Plage de températures (impériale) | -112°F to +158°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.102 mm |
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 7
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 6
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Aggressive Adhesive Multipurpose Nylon Laboratory Labels with Vial Top for M6/M7 Printers
Nylon cloth wrap-around labels are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as vials.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | Halogen-free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Sans latex | No |
| Matériau | Nylon |
| Forme | Rectangle |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Labeling |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.0065 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +90°C |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +194°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.166 mm |
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 8
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 9
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ FreezerBondz Thermal Transfer Printer Circular Labels
Made of durable Freezerbondz™ Polyester (B-492). FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels are designed for laboratory identification applications such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
| Longueur (métrique) | 30 m |
|---|---|
| Finition | Matte |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Description | FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels |
| Matériau | Polyester |
| À utiliser avec (application) | Laboratory identification |
| Couleur | White |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -196°C |
| Format | Label |
| Épaisseur (impériale) | 0.0032 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -196°C to +110°C |
| Quantité | 3000/Pk. |
| Plage de températures (impériale) | -320°F to 266°F |
| Épaisseur (métrique) | 0.020 mm |
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 3
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ GlobalMark™ Indoor/Outdoor Grade Vinyl (B-595) Tapes, Orange
Conform well to irregular, curved, rough and highly textured surfaces. Brady™ GlobalMark™ Indoor/Outdoor Grade Vinyl (B-595) Tapes are perfect for harsh, industrial environments.
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
|---|---|
| Couleur | Orange |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| À utiliser avec (équipement) | GlobalMark™ Label Maker |
| Description | Suggested Ribbon Series: R10000 |
| Matériau | Vinyl Film (B-595) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| À utiliser avec (application) | Arc Flash Labels; Arrow Tape; Pipe and Valve Marking; Safety and Compliance ID; Visual Workplace Labeling; Warehouse Marking |