Waste Disposal Container Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Labconco™ Logic™ Mag-Zone Magnetic Accessories
Mag-Zone accessories attach to the right side wall of Logic Biosafety Cabinets and provide easy, cleanable organization for common tools used in biosafety cabinets.
Bel-Art™ Bench-Top Biohazard Bag Holder
Economical and convenient, this benchtop disposal system is perfect for collecting pipette tips, microcentrifuge tubes, etc. during daily use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Mounting | Benchtop |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Product Type | Biohazard Bag Holder |
| Color | Silver, Orange |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Designed to securely support the bag and its contents |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ Poxygrid™ Biohazard Bag Holders
Sturdy wire holder keeps bags open while a separate hooked ring that rests over the top keeps them securely in place
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Description | Circular epoxy coated wire frame with easy-to-use hooked ring over a top |
| Product Type | Biohazard Bag Holder |
| Color | Orange |
| Temperature Range (English) | -369°F to +250°F |
| Material | Epoxy-coated Wire |
| Temperature Range (Metric) | -223°C to +121°C |
| For Use With (Application) | To keep biohazard bags open and ready for use |
| Autoclavable | Autoclavable |
Heathrow Scientific™ Biohazard Disposal Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Biohazard Disposal Bags for personal or general lab use, multiple sizes available to suit all needs.
| Color | Red |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Clavies™ Biohazard Bag Holder Cover
Opens quickly and easily by pressing the built-in release tab — no batteries required
Bel-Art™ SP Scienceware™ Cover for Glass Disposal Carton
Opens quickly and easily by pressing the built-in release tab with no batteries required
Justrite™ Safety Can for Liquid Disposal with Built-In Fill Guage and Flame Arrester
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can for Liquid Disposal with Built-In Fill Guage and Flame Arrester provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
Justrite™ 4 Gallon ChemCor™ Countertop Corrosives/Acids Safety Cabinet With Shelf and Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 4 Gallon ChemCor™ Countertop Corrosives/Acids Safety Cabinet With Shelf and Self-Closing Doors offers superior corrosion protection combined with fire protection in a single cabinet.
Justrite™ Dispensing Safety Can, 5-gal., Stainless Steel Hardware, Top Self-Close Brass Faucet, Flame Arrester
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Dispensing Safety Can with Stainless Steel Hardware, Brass Faucet and Flame Arrester is the choice of lab professionals for safely dispensing hazardous liquids into small flasks and beakers.
Justrite™ HPLC Poly Manifold for Quick-Disconnect Disposal Cans
For use with Justrite™ Centura Quick-Disconnect HPLC Safety Disposal Cans
| Height (Metric) | 11.4 cm |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 17.8 cm |
| For Use With (Equipment) | For Justrite™ centura quick-disconnect HPLC safety disposal cans |
| Product Type | Quick-disconnect Disposal Can |
| Length (English) | 7 in. |
| Dimensions | 7 x 5 x 4.5 in. |
| Quantity | Ea. |
| Certifications/Compliance | US OSHA, NFPA Code 30 |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Height (English) | 4.5 in. |