Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Couleur | Light Gray |
| Type de produit | Solvent Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Type d’étagère | Epoxy-coated Steel |
| À utiliser avec (application) | Storing flammables |
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | None |
|---|---|
| Hauteur (métrique) extérieure | 90.17 to 93.3 cm |
| Couleur | Light Gray |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| Type de produit | Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture | 62.23 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 35.5 to 36.75 in. |
| Comprend | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
| Capacité de charge | Up to 800 lb. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 29.9 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 76 cm |
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 31 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Self-close |
Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 19 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Manual-close |
Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 17 Gallon Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 17 Gallon Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Self-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories. This self-closing model meets NFPA1 and the International Fire Code.
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Undercounter Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: One-Door Countertop Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Largeur (impériale) intérieure | 20 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Slimline storage cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 23.25 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.72 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 3 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 50.8 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 59.05 cm |
| Capacité de charge | 22 gal. (83 L) |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 1 |
Justrite™ Wood Shelf With Clips For Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet
Increase the efficiency and space of existing cabinetry. The Justrite™ Wood Shelf With Clips For Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet is a replacement shelf and clips for wood laminate cabinet #24140.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type de produit | Shelf |
| Matériau | Wood |
| Comprend | Shelf and clips |
Justrite™ Chemcor™ Lined Countertop Corrosives/Acids Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Smaller sized cabinets fit nearly anywhere
Justrite™ Sure-Grip EX Countertop Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Justrite Sure-Grip EX Countertop Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet's smaller size fits nearly anywhere to meet your storage needs.