Gas Cylinder Dollies and Trucks
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (56)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet with Ramp, End Loaded
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet is an end-load oriented pallet that features a ramp for easy loading and unloading
| Height (Metric) | 965 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Forklift Pallet with Ramp |
| Description | End loaded |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
Justrite™ Chain for Gas Cylinder Support Brackets
Justrite™ Chain for Gas Cylinder Support Brackets improve safety for any installation
Justrite™ Gas Cylinder Process Stand
Justrite™ Gas Cylinder Process Stand is designed for the safe storage and distribution of industrial and commercial compressed gas cylinders. Prevent dangerous tipping situations.
| Height (Metric) | 1829 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Process Stand |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
Justrite™ Gas Cylinder Barricade Rack
Justrite™ Gas Cylinder Barricade Rack secures cylinders up to 12-in (305-mm) in diameter
| Height (Metric) | 762 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinder |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Justrite™ Gas Cylinder Barricade Rack for Cryogenic Cylinders
Justrite™ Gas Cylinder Barricade Rack for Cryogenic Cylinders meets USGS high-hazard seismic zone requirements when properly mounted
| Height (Metric) | 1016 mm |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet, End Loaded
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet is end-load oriented to ensure secure forklift transport of multiple gas cylinders
| Height (Metric) | 965 mm |
|---|---|
| Description | End loaded |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck features a robust, v-shaped cylinder support cradle that keeps cylinder snug and secure, reducing rolling common in curved back designs
| Type | Single Cylinder Hand Truck |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
First Safety™ Six-Cylinder Wheeled Cart
All-steel cart holds six cylinders in a vertical position, back-to-back configuration
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck with Hoist Ring and 10.5-inch Pneumatic Wheels
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck with Hoist Ring and Pneumatic Wheels features locking posts and collar plates to ensure total cylinder immobilization
Justrite™ Gas Cylinder Support Bracket, Bench Mount
Justrite™ Gas Cylinder Support Bracket, Bench Mount provides a quick and easy solution for storing gas cylinders when space is at premium
| Height (Metric) | 108 mm |
|---|---|
| Description | Bench mount |
| Width (English) | 23.7 in. |
| Length (Metric) | 102 mm |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Length (English) | 4.02 in. |
| Width (Metric) | 603 mm |
| Holds | 2 Cylinders, 4 to 12 in. |
| Height (English) | 4.25 in. |
Justrite™ Gas Cylinder Support Bracket
Justrite™ Gas Cylinder Support Bracket provides a quick and easy solution for storing gas cylinders when space is at premium
| Description | Wall mount |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck holds gas cylinders in place independently for improved safety. Features steel wheels with dual ball bearings for easier rolling.
| Height (Metric) | 1194 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinder |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
Justrite™ Single Cryogenic Cylinder Hand Truck
Justrite™ Single Cryogenic Cylinder Hand Truck holds one larger diameter propane or cryogenic cylinder from 9 to 18in
| Height (Metric) | 1245 mm |
|---|---|
| Type | Single Cryogenic Cylinder Hand Truck |
| Length (Metric) | 914 mm |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 914 mm |
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Firewall
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Firewall moves easily around a construction site, into locations with poor accessibility, or from floor to floor with this hoist-equipped design
| For Use With (Equipment) | Gas cylinder |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Steel |