Gas Cylinder Dollies and Trucks
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (56)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
First Safety™ Single Cylinder Hand Trucks
For safe, convenient transport of medical, industrial, and commercial use gases.
| Includes | Poly straps with steel cinch buckles |
|---|---|
| Type | Hand truck |
| Material | HR Steel (11 ga.) |
| For Use With (Application) | Safe, convenient transport of medical, industrial, and commercial use gases |
| Holds | 1 Cylinder up to 12 in. dia. |
| Height (English) | 47 in. |
First Safety™ Cylinder Caddy™ Cylinder Lifting Hand Truck
Designed to lift and transport gas cylinders up to 12 inch diameter to install them on welding carts, platforms, and pallets.
Justrite Polypropylene Strap Assembly with Buckle
Heavy-duty polypropylene support straps for quick securement of gas cylinders.
| Load Bearing Capacity (English) | 1000 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 454 kg |
| Type | Gas Cylinder Stand |
| Material | Polypropylene Alloy |
| Holds | 1 Cylinder |
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Hoist Ring
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Hoist Ring allows users to move gas cylinders easily around a construction site, into locations with poor accessibility, or from floor to floor. Designed for a pair of cylinders (usually oxy-acetylene) common in welding applications, up to 13-in (330-mm) and 10-in (254-mm) in diameter, respectively
| Height (Metric) | 1753 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinder |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
Justrite™ Single Cryogenic Cylinder Hand Truck
Justrite™ Single Cryogenic Cylinder Hand Truck holds one larger diameter propane or cryogenic cylinder from 9 to 18in
| Height (Metric) | 1245 mm |
|---|---|
| Type | Single Cryogenic Cylinder Hand Truck |
| Length (Metric) | 914 mm |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 914 mm |
Justrite™ Gas Cylinder Stand
Justrite™ Gas Cylinder Stand is designed for the safe storage of industrial and commercial use compressed gas cylinders. Help prevent dangerous tipping situations
| Height (Metric) | 762 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Stand |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet, End Loaded
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet is end-load oriented to ensure secure forklift transport of multiple gas cylinders
| Height (Metric) | 965 mm |
|---|---|
| Description | End loaded |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Justrite™ Medical Oxygen Cylinder Holder
Justrite™ Medical Oxygen Cylinder Holder ring stand uses 0.375in (10mm) nylon set screws to hold cylinders in place
| Height (Metric) | 178 mm |
|---|---|
| Type | Medical Oxygen Cylinder Holder |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
First Safety™ Six-Cylinder Wheeled Cart
All-steel cart holds six cylinders in a vertical position, back-to-back configuration
Justrite™ Chain for Gas Cylinder Support Brackets
Justrite™ Chain for Gas Cylinder Support Brackets improve safety for any installation
Justrite™ Bench Mount Small Gas Cylinder Holder
Justrite™ Bench Mount Small Gas Cylinder Holder is sized to fit 3in (76mm) gas cylinders commonly found in laboratories
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck with Hoist Ring and 10.5-inch Pneumatic Wheels
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck with Hoist Ring and Pneumatic Wheels features locking posts and collar plates to ensure total cylinder immobilization
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck features a robust, v-shaped cylinder support cradle that keeps cylinder snug and secure, reducing rolling common in curved back designs
| Type | Single Cylinder Hand Truck |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Firewall
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Firewall moves easily around a construction site, into locations with poor accessibility, or from floor to floor with this hoist-equipped design
| For Use With (Equipment) | Gas cylinder |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Steel |
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet with Ramp, End Loaded
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet is an end-load oriented pallet that features a ramp for easy loading and unloading
| Height (Metric) | 965 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Forklift Pallet with Ramp |
| Description | End loaded |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |