HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide C18 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of BIOshell™ columns.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Carbon Load | 4.6% |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | No |
| pH | 1 to 8 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware (Guard Column) |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
| Product Line | Thermo Scientific |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Astec |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C8 Supelguard™ Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ C8 HPLC column has been used in the separation of fluoroquinolone antibiotics in tablets using reversed-phase high-performance liquid chromatography (RP-HPLC).
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Stand-Alone
For use with Supelguard cartridges (2 cm L. x 2.1 to 4.0 mm I.D.)
TSKgel™ SuperMPHZ-H Guard Column, 6 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ SuperSW mAb HR Guard Column, 4 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperSW mAb columns are designed for the separation and analysis of monoclonal antibodies (mAb).
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ Hypercarb™ Drop-in Guard Cartridges
Offer convenience, economy and effective protection for extending column lifetime.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18, 5.0 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include acids, bases, and polar analytes.
| Pore Size | 90 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | AQ-C18, polar modified bonding |
| Matrix | Fused-Core™ silica particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
TSKgel™ SWXL Type Guard Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Shipped in 0.05% NaN3 and 0.1 M Na2SO4 in 0.1 M Phosphate Buffer, pH 6.7.