HPLC Columns and Cartridges
Résultats de la recherche filtrée
TSKgel™ G2000SW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G2000SW SEC columns provide excellent separation of peptides and proteins with molecular weights up to 100,000 Da.
| Débit | 1.2 mL/min. |
|---|---|
| Phase | Size Exclusion |
| Matrice | Silica Particle Platform |
| Température | 10°C to 30°C |
| Gamme de produits | TSKgel |
| Type d’USP | L20, L59 |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Porosité | 125 Å |
| Diamètre (métrique) | 7.5 mm |
| Phase stationnaire | Diol |
| Solvants | 0 to 100% aqueous soluble organic solvents |
Thermo Scientific™ Accucore™ Vanquish™ C18+ UHPLC Columns, 1.5μm
Use the 1.5μm solid core particles of these columns with the Vanquish UHPLC system for unique high-efficiency, high-resolution analyses.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 70°C |
| Taux de carbone | 6.5% |
| “End-capped” | Yes |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 9 |
| Surface spécifique | 110 m²/g |
| Granulométrie | 1.5 μm |
| Porosité | 80 Å |
| Diamètre (métrique) | 2.1 mm |
| Phase stationnaire | C18 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SAX-NP5 Strong Anion Exchange Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Phase | Anion Exchange |
|---|---|
| Matrice | Spherical PS-DVB/Ammonium Ion, Quaternary Phase |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | Proteomix |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Anion Exchange HPLC |
| Porosité | Nonporous |
| Phase stationnaire | Ammonium Ion, Quaternary |
Thermo Scientific™ Accucore™ Phenyl-Hexyl HPLC Columns
Use this solid core column for fast, high-resolution separations of aromatic and moderately polar compounds.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Forme des particules | Solid Core |
| Température | 70°C |
| Taux de carbone | 5% |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Accucore |
| Type d’USP | L11 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 130 m²/g |
| Granulométrie | 2.6 μm |
| Porosité | 80 Å |
| Pression max. | 14500 psi (1000 bar) |
| Matériau de remplissage | Ultrapure Silica |
Thermo Scientific™ Syncronis™ aQ C18 Polar Endcapped HPLC Columns
Use for predictable HPLC separations of compounds in highly aqueous mobile phases.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 19% |
| “End-capped” | Polar |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 320 m²/g |
| Porosité | 100 Å |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Phase stationnaire | C18 |
TSKgel™ Q-STAT HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Q-STAT columns are packed with hydrophilic non-porous resin particles of which the surface consists of an open access network of multi-layered anion exchange groups.
TSKgel™ SuperH5000 HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads and used for the non-aqueous separation of polymers with molecular weights less than 4,000,000 Da.
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ NH2 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ is a reliable and versatile spherical silica sorbent, which is traditionally produced and available with different modifications.
| Phase | Normal Phase, HLIC, Anion Exchange |
|---|---|
| Matrice | Amino (NH2) Phase |
| “End-capped” | No |
| Gamme de produits | LiChrospher |
| Surface spécifique | 350 m2/g |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 100 Å |
| Phase stationnaire | Amino (NH2) |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Silica HPLC Columns
Efficiently separate nonpolar and moderately polar organic compounds by normal phase chromatography using Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Silica LC Columns.
| Phase | Normal Phase and HILIC |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Type d’USP | L3 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 220 m²/g |
| Porosité | 175 Å |
| Phase stationnaire | Silica |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ hCG Affinity HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ hCG Affinity HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect affinity ligands.
| Matériau | PEEK |
|---|---|
| Porosité | 2000 Å |
| Matériau de remplissage | Highly Crosslinked Styrene-Divinylbenzene polymer (ST-DVB) |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Phase stationnaire | Chorionic Gonadotropin affinity ligand, human‐specific |
| Contenu et stockage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate. Store at 2°C to 8°C. DO NOT FREEZE. |
| Capacité de liaison | 2.7 mg/ml |
| Température | 2-40°C |
| Gamme de produits | POROS CaptureSelect |
| pH | 1-10 |
| Quantité | 1 Column |
| Granulométrie | 20 μm |
| Technique | Bio-LC |
| Pression max. | 2400 psi (170 bar) |
| Type de colonne | Affinity |
| Format de colonne | Analytical Column, Biocompatible PEEK |
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ HSA HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ HSA, which uses human serum albumin as the chiral selector, is highly selective for acidic racemates, preferably weak and strong acids, zwitterionic and non-protolytic (neutral) compounds.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | Human Serum Albumin Phase |
| Gamme de produits | CHIRALPAK |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Phase stationnaire | Human Serum Albumin |
TSKgel™ SuperAW5000 HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous, polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents. Exclusion Limit (DMF): Polyethylene Oxide 4,000,000 Da.
Thermo Scientific™ Accucore™ C8 HPLC Columns
Use these columns, with its specially designed solid core, for a broad range of nonpolar analytes across multiple applications.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 70°C |
| Taux de carbone | 5% |
| Gamme de produits | Accucore |
| Type d’USP | L7 |
| pH | 2 to 9 |
| Surface spécifique | 130 m²/g |
| Granulométrie | 2.6 μm |
| Porosité | 80 Å |
| Phase stationnaire | C8 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express ES-Cyano UHPLC Column, 2 μm Particle Size
The sterically protected, extensively endcapped diisopropyl-cyanopropylsilane stationary phase of Ascentis™ Express 2 μm ES-Cyano provides a stable, reversed-phase packing that can be used for basic, acidic, or neutral compounds.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | Diisopropyl-Cyanopropylsilane Phase/Fused-Core Particle Platform |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Ascentis |
| pH | 1 to 8 |
| Granulométrie | 2 μm |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Porosité | 90 Å |
| Phase stationnaire | Diisopropyl-Cyanopropylsilane |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8. The polar-embedded Ascentis™ Express 5 μm RP-Amide columns are compatible with 100% aqueous mobile phases without suffering from 'phase collapse'.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | Amide, Alkyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Ascentis |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Porosité | 90 Å |
| Phase stationnaire | Amide, Alkyl |